Warszawscy kierowcy muszą wykazać się dzisiaj cierpliwością. Nawał pracy po katastrofie na budowie drugiej linii metra praktycznie przekreśla szanse na otwarcie Mostu Świętokrzyskiego jeszcze dzisiaj. Zamknięty pozostaje też tunel Wisłostrady.

Otwarcie Mostu Świętokrzyskiego trzeba przede wszystkim skoordynować z wytyczeniem objazdów dla tunelu Wisłostrady. Drogowcy nie mogą tak po prostu zdjąć barierek i puścić ruchu po moście, jeśli ulice dojazdowe do przeprawy lada chwila będą zmienione w jednokierunkowe.

Trzeba też przeprogramować światła na kilku skrzyżowaniach i przeprowadzić analizy, czy otwarcie mostu nie utrudni rozprowadzenia ruchu na objazdach tunelu - między innymi na starej jezdni Wisłostrady, która po prostu krzyżuje się z wjazdem na most. Dla Warszawy kluczowy jest bowiem przejazd północ-południe, a nie ten konkretny most, którym kierowcy i tak najrzadziej pokonują Wisłę.

Dodatkowo - jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski - drogowcy nie mają pewności, co do analiz budowniczych metra, że most jest w stu procentach bezpieczny. Dlatego jeśli zostanie otwarty, to nie dla ciężarówek i z ograniczeniem prędkości do 20 kilometrów na godzinę.

Na stacji metra osunęła się ziemia

Do potężnej awarii na budowie warszawskiego metra doszło we wtorek. W czasie, gdy robotnicy robili wykop pod połączenie dwóch części budynku stacji Powiśle, najpierw osunęła się ziemia, a później na dno wykopu szybko zaczęła napływać woda, która zalała część najniższej, czwartej kondygnacji na budowie stacji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Robotników udało się ewakuować. Niestety, część sprzętu została zniszczona.

Ze względów bezpieczeństwa konieczne było wstrzymanie ruchu w tunelu Wisłostrady oraz na Moście Świętokrzyskim. W związku z katastrofą na trasy objazdowe zostały skierowane autobusy linii 102, 162, 185 i 444 oraz nocne N13, N14, N63, N64. Spośród nich linia 185 kursuje przez ul. Dobrą, a pozostałe - przez most Poniatowskiego. Na objazdach obowiązują wszystkie przystanki. ZTM zawiesił natomiast funkcjonowanie przystanków most Poniatowskiego (tylko na Wisłostradzie) oraz Pomnik Syreny.