Frans Timmermans docenia, że toczą się rozmowy dot. sytuacji wokół TK - ocenił w Brukseli po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, intencją wszystkich stron - poza opozycją - jest znalezienie kompromisowego rozwiązania.

Frans Timmermans docenia, że toczą się rozmowy dot. sytuacji wokół TK - ocenił w Brukseli po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, intencją wszystkich stron - poza opozycją - jest znalezienie kompromisowego rozwiązania.
Mateusz Morawiecki /Radek Pietruszka /PAP

Morawiecki spotkał się w czwartek w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za lepsze regulacje i rządy prawa Fransem Timmermansem. Rozmawiał z nim m.in. na temat konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Pan Timmermans docenia, że nasze rozmowy się toczą, że propozycje są formułowane pomiędzy oboma stronami. (...) z dzisiejszej rozmowy z nim zdecydowanie wywnioskowałem, że zdaje sobie sprawę, że pewne poważne propozycje są formułowane, natomiast szczegóły będą w najbliższych dniach również dyskutowane przez zespoły robocze
- powiedział Morawiecki.

Myślę, że intencją wszystkich stron jest to, żeby to zakończyć, czy może prawie wszystkich, bo myślę, że najbardziej "karmi się tym" - mówiąc tak kolokwialnie - opozycja. Ale intencją wszystkich pozostałych stron - łącznie z Trybunałem - jest, żeby znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia takiego rozwiązania - podkreślił Morawiecki.

Pytany przez dziennikarzy, czy z rozmowy z Timmermansem wynika, czy w środę Komisja Europejska opublikuje opinię na temat Polski, Morawiecki zaznaczył, że to nie on powinien odpowiadać. O szczegóły proszę pytać pana Timmermansa. Natomiast generalnie, co środa jest spotkanie komisarzy, więc co środę jest dyskusja na ten temat - powiedział. Warto podkreślić i pan Timmermans też podkreślał, że jesteśmy w trakcie konstruktywnego dialogu, który się cały czas teraz toczy - dodał.

Te rozmowy po trochu posuwają wcale nie w takim wolnym tempie, w przyzwoitym tempie do wypracowania jakiegoś kompromisu - dodał.

Przesłanie wiceprzewodniczącego było pozytywne, zgadza się on z tym, że ten dialog jest prowadzony. Dialog jest prowadzony właściwie bardzo konstruktywnie i bardzo intensywnie. Co tydzień w środę odbywa się zwykłe posiedzenie wszystkich komisarzy to się nazywa kolegium. Podczas tych spotkań Timmermans jest pytany o to m.in., jaka jest sytuacja w Polsce, więc zawsze tam, co tydzień coś musi powiedzieć
- zaznaczył Morawiecki.

Timmermans we wtorek w Warszawie rozmawiał na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego z premier Beatą Szydło. Po spotkaniu Szydło oświadczyła, że rząd zaproponował rozwiązania, które mogą zażegnać spór wokół TK. Timmermans z kolei zadeklarował wsparcie Komisji w wypracowaniu rozwiązania kryzysu.

W środę Timmermans oświadczył, że Komisja czeka na postęp ws. rozwiązania sporu wokół TK. Jeśli dialog przyniesie rezultaty, KE nie będzie przyjmować opinii nt. praworządności w Polsce. W przyszły wtorek ma dojść do rozmowy telefonicznej Timmermansa z Szydło i to od niej zależeć będą ewentualne decyzje KE.

(az)