Ministerstwo Finansów znów tnie. Wchodząca od nowego roku nowelizacja ustawy o finansach publicznych likwiduje możliwość przekazywania pieniędzy na dożywianie zwierząt w ogrodach zoologicznych. Darowizna może zostać przekazana, ale o tym gdzie i czy w ogóle trafi, każdorazowo będzie decydował sejmik województwa.

Obecnie pieniądze na opiekę nad konkretnym zwierzakiem są wpłacane na konto bankowe ogrodu zoologicznego. Zgodnie z nowymi przepisami rachunki bankowe zostaną zlikwidowane, a darowizny będą trafiać do urzędów marszałkowskich. Jak powiedziała dyrektor chorzowskiego zoo, kiedy na przykład, klasa 3B przekaże 20 zł na kanarka, wcale nie ma pewności, że te pieniądze trafią na zakup pokarmu dla kanarków. Żeby odzyskać te pieniądze z powrotem, będziemy musieli zrobić wniosek o przekazanie tych środków, tych 20 zł do ogrodu zoologicznego, czyli nie na kanarka, bo takiego paragrafu nie mamy - powiedziała dyrektor zoo.

Jakby tego było mało za każdym razem taką decyzję będą musieli przegłosować radni sejmików województwa, bo przekazanie 20 zł na kanarka od 1 stycznia stanie się równo znaczne ze zmianą budżetu. Zastanawiamy się, w tym momencie trwają spotkania, trwają dyskusje, co zrobić - tyle śląscy urzędnicy. W to, że na zmianę absurdalnych przepisów nie jest jeszcze za późno wierzy Rada Dyrektorów polskich ogrodów zoologicznych. Apel w tej sprawie trafił już na biurko ministra finansów.