Internet w pociągach Pendolino będzie dostępny to końca tego roku, najpóźniej do stycznia-lutego przyszłego roku - powiedział szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jesteśmy już po testach urządzeń, dzięki którym będzie dostęp do internetu w Pendolino. Testy wyszły bardzo dobrze - powiedział Adamczyk. Dodał, że do ustalenia zostały "zasady realizacji tego przedsięwzięcia".

Minister przypomniał, że "zamawiający pociągi Pendolino przed laty, nie przewidział w tych pociągach internetu". Skutkiem tego gwarant, producent, miał duże problemy, aby wyrazić zgodę na montaż takiej instalacji internetowej - powiedział Adamczyk. Zaznaczył, że samodzielny montaż takich urządzeń byłby naruszeniem gwarancji.

Minister infrastruktury powiedział, że "dzisiaj relacje z producentem są bardzo dobre. Zarząd PKP Intercity zagwarantował, że do końca tego roku, najpóźniej do stycznia-lutego przyszłego roku, w Pendolino będzie Wi-Fi".

Instalowanie urządzeń w składach, które trafią na przegląd

Prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński mówił na początku stycznia, że "w składach, które będą szły do przeglądów okresowych, będzie instalowane Wi-Fi". Dodał, że "nie wyłączamy składów tylko dlatego, żeby zainstalować internet. Będziemy montować sukcesywnie" - dodał.

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska informowała na początku stycznia, że spółka dostała ofertę na projekt techniczny instalacji Wi-Fi w Pendolino.

Po analizie dokumentacji będziemy w stanie przedstawić harmonogram. Ze względu na trwające postępowanie nie możemy jeszcze przedstawić informacji finansowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie konieczna ingerencja w poszycie pojazdu - powiedziała.

Natomiast w przypadku technologii dostępu do internetu przewidujemy łączenie w jednym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach - informowała spółka.

Z kupionych przez PKP Intercity składów pasażerskich tylko w Pendolino nie ma Wi-Fi. Usługa taka działa w pozostałych zakupionych pociągach, takich jak Dart i Flirt.


(ł)