Mieszkanie Plus i Polska Razem Plus. Między innymi te hasła będą nam towarzyszyły w nowym tygodniu w polityce. Świąteczna środa wyciszy na chwilę polityczne emocje, ale na pewno nie będzie tak, że w ogóle ich w najbliższych dniach zabraknie.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, czyli trójstronne spotkanie przedstawicieli rządu, pracodawców i związkowców. Przewodnictwo, które w RDS jest rotacyjne, przejmie teraz strona rządowa. Na spotkaniu będzie mowa między innymi o tym, jak uzdrowić system ochrony zdrowia. Także w poniedziałek od młodych lekarzy mamy usłyszeć, co dalej z ich protestem głodowym, który zaczął się na początku października. W kilku miastach bierze w nim udział kilkudziesięciu rezydentów.

Mieszkanie Plus

Ministrowie - na posiedzeniu rządu - będą z kolei dopytywać o program Mieszkanie Plus. To wyzwanie dla szefa resortu infrastruktury. W medialnych spekulacjach Andrzej Adamczyk pojawia się jako jeden z tych, którzy mogą wypaść z rządowych sań po rekonstrukcji gabinetu zapowiedzianej przez premier Beatę Szydło. O tych zmianach usłyszymy też na pewno w politycznych komentarzach, choć oficjalnych informacji w tej sprawie nie należy się jeszcze spodziewać.

Jarosław Gowin w akcji

Pod koniec tygodnia uwagę na sobie będzie próbował skupić wicepremier Jarosław Gowin. W weekend ma pokazać swoją partię po politycznym liftingu - już w poszerzonym składzie. Do kierowanej przez niego Polski Razem dołączy między innymi Chrześcijański Ruch Samorządowy i Stowarzyszenie Republikanie. Wicepremier zapowiada, że dla jego ugrupowania istotne będzie odwoływanie się do katolickiej nauki społecznej oraz nauczania Jana Pawła Drugiego. Łączy nas wiara w wolny rynek, w niskie podatki, w prywatną własność, a równocześnie przywiązanie do tradycyjnych wartości, takich jak naród, patriotyzm i wiara chrześcijańska - mówi Jarosław Gowin. I zapowiada, że na sobotnim kongresie w Warszawie będą pokazane zręby programu nowego ugrupowania.

I Światowy Kongres Polaków

W piątek z kolei na Zamku Królewskim w Warszawie zbierze się I Światowy Kongres Polaków. Organizuje go stowarzyszenie o tej samej nazwie, które za cel stawia sobie zbliżanie Polaków w kraju i poza granicami, podtrzymywanie tradycji narodowej oraz pielęgnowanie polskości. Chcemy, aby Polacy na całym świecie ze sobą współpracowali. Warto im pomóc, żebyśmy stanowili siłę na świecie i w Polsce - mówi prezes kongresu Stefan Hambura.

W polityce międzynarodowej w centrum uwagi wciąż będzie Katalonia. W poniedziałek Prokuratura Generalna Hiszpanii zamierza ogłosić akt oskarżenia przeciwko politykom, którzy przygotowali Deklarację Niepodległości Katalonii. W piątek przyjął ją kataloński parlament. Jeśli zostanie to uznane za "rebelię", śledczy mogą zażądać - na przykład dla odwołanego już premiera katalońskiego rządu regionalnego Carlesa Puigdemonta - do trzydziestu lat więzienia.