Jest zgoda Agencji Nieruchomości Rolnych na przełączenie infrastruktury kanalizacyjnej w Łęce Wielkiej do gminy Poniec. Mieszkańcy wielkopolskiej wsi od stycznia walczą z ANR, która podniosła stawkę z dotychczasowych 7 zł za metr nieczystości do ponad 30 złotych. Po interwencji RMF FM opłata została obniżona do 17 zł, na co mieszkańcy nadal nie chcą się zgodzić.

Według Ministerstwa Rolnictwa poznański ośrodek Agencji Nieruchomości Rolnych zgodził się na przełączenie infrastruktury kanalizacyjnej w Łęce Wielkiej do gminy Poniec. Dla mieszkańców wielkopolskiej wsi to długo wyczekiwana informacja, ponieważ ścieki są dla mieszkańców popegeerowskich bloków w Łęce Wielkiej obecnie największym kosztem życia.

Gmina Poniec, w której leży Łęka Wielka, rozbudowuje swoją sieć kanalizacyjną i tej jesieni włącza Łękę Wielką do swojej infrastruktury. Z większością wsi nie ma żadnego problemu, ale bloki, w których mieszka blisko 100 rodzin, od lat są podłączone do kanalizacji Agencji Nieruchomości Rolnych, a rządowa instytucja nie chciała się zgodzić na przekazanie bloków do gminy.

Kością niezgody jest oczyszczalnia ścieków. ANR wybudowała ją w 2009 roku, ale obiekt okazał się za duży względem liczby odbiorców. Koszty jej działania, z początkiem bieżącego roku, ANR postanowiła rozłożyć na swoich klientów i stąd horrendalne stawki. Wcześniej Agencja odrzuciła propozycję gminy Poniec, by wspólnie i za mniejsze pieniądze rozbudować istniejącą gminną sieć.

Agencja Nieruchomości Rolnych OT Poznań od miesięcy stosuje wobec gminy i mieszkańców Łęki Wielkiej taktykę obietnic i wycofywania się w nich. Najnowsza obietnica przyszła jednak z resortu rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało: Mając na względzie dobro mieszkańców i rozwiązanie problemu gospodarki ściekowej w miejscowości Łęka Wielka, po ponownym rozważeniu sprawy, Oddział Terenowy OT ANR w Poznaniu skłonny jest przychylić się do propozycji gminy, tj. do przekazania na mienie gminne ww. sieci kanalizacyjnej, co pozwoli gminie na rozwiązanie problemu odbioru ścieków z popegeerowskiego osiedla mieszkaniowego Łęka Wielka.

Władze gminy Poniec i mieszkańcy Łęki Wielkiej czekają teraz na oficjalne pismo z ANR, które pozwoli im w pełni uwierzyć, że będą płacić trzy razy mniej niż chce tego ANR - stawka za metr ścieków w gminie Poniec to niespełna 6 złotych.

(acz)