Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe ​pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel odbędą się jutro w Warszawie. Rozmowy będą dotyczyć dwustronnych stosunków oraz kwestii międzynarodowych, w tym sytuacji na Ukrainie oraz relacji z Rosją. Po południu niemiecka kanclerz zostanie także przyjęta w Belwederze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W czasie konsultacji międzyrządowych zaplanowane było przemówienie pełnomocnika rządu ds. międzynarodowych Władysława Bartoszewskiego. Bartoszewski zmarł nagle w piątek wieczorem. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek odczyta treść jego wystąpienia.

Premier Ewa Kopacz skomentowała swoją wpadkę z czerwonego dywanu w trakcie powitania w Berlinie przez kanclerz Angelę Merkel, kiedy to pomyliła kierunki. "Gdyby uprawianie ważnej polityki zależało od tego, jak się człowiek zachowuje na czerwonym dywanie, to centrum polityki światowej... czytaj więcej

Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Niemcami układa się bardzo dobrze, ale - jak zastrzegł - w relacjach z każdym państwem są takie tematy, które trzeba omawiać.

Jeżeli chodzi o relacje dwustronne, tematami rozmów będzie m.in. wymiana młodzieży i kwestia godnego uczczenia 25 lat wznowionych po 1989 roku stosunków między naszymi państwami - powiedział minister. Jak dodał, Kopacz z Merkel będą też rozmawiały o "trudnej i kontrowersyjnej" kwestii wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej w transporcie. Przypomniał, że w tej sprawie szefowa polskiego rządu rozmawiała już wcześniej z kanclerz Merkel.

Rozmowy na pewno o Rosji i Ukrainie

Komisja Europejska prowadzi od stycznia postępowanie w sprawie obowiązujących od początku roku w Niemczech przepisów nakładających na pracodawców obowiązek płacenia minimalnej stawki wynoszącej 8,5 euro na godzinę. Sprawa wywołała spór w UE, bo według Berlina ma ona obowiązywać też kierowców z zagranicznych firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy.

W marcu w Polsce oraz w Brukseli odbyły się protesty firm transportowych przeciwko niemieckim przepisom. Przewoźnicy narzekają nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki. Obecnie na czas badania sprawy przez KE niemieckie przepisy są zawieszone.

Druga grupa spraw, które będą tematem rozmów w trakcie konsultacji międzyrządowych, dotyczy tego, co dzieje się w tej chwili w Unii Europejskiej. "Na pewno będziemy rozmawiali o Rosji, o Ukrainie, bo te sprawy są dla nas niesłychanie istotne" - powiedział Trzaskowski.

Rozmowy o unijnym szczycie

Kopacz z Merkel będą też rozmawiać o przygotowaniach do czerwcowego szczytu UE, który będzie poświęcony współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Inne tematy rozmów, to m.in. kwestie energetyczne i sprawa połączeń gazowych. 

W najbliższych miesiącach będziemy wcielali w życie postanowienia unii energetycznej. Komisja Europejska rozpoczynając postępowanie wobec Gazpromu dowodzi, że od samego początku mieli racje i że te praktyki, o które podejrzewaliśmy Gazprom rzeczywiście mają miejsce - zauważył Trzaskowski.

Komisja Europejska zarzuciła w środę rosyjskiemu koncernowi Gazprom, że niektóre z jego praktyk biznesowych na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są nadużywaniem dominującej pozycji i naruszają prawo konkurencji. Na podstawie swojego dochodzenia, KE wstępnie stwierdziła, że rosyjski koncern łamie unijne przepisy antymonopolowe, m.in. poprzez utrudnianie swoim klientom reeksportu gazu. Gazprom ma teraz 12 tygodni na ustosunkowanie się do przesłanego mu oświadczenia KE o zastrzeżeniach. Sformułowanie zarzutów nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy; rozwiązanie może być znalezione w drodze negocjacji.

W trakcie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych zostanie podpisana między innymi umowa o współpracy służb policyjnych.

(md)