Policjanci rozbili grupę, która wyłudzała pieniądze przez fałszywe strony internetowe oraz masowe wysyłanie sms-ów. Funkcjonariusze szacują, że oszukanych w ten sposób mogło zostać co najmniej 160 tys. osób, które wysłały odpowiedzi.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz z innych jednostek policji razem z Prokuraturą Rejonową w Zakopanem zatrzymali osiem osób w wieku od 18 do 26 lat. W sumie usłyszeli oni 35 zarzutów. Grupa na trzy miesiące trafiła do aresztu. Zatrzymanym grozi do ośmiu lat więzienia.

Kilkaset tysięcy polubień, pozytywne komentarze

Od 2014 roku grupa zarejestrowała setki stron internetowych z konkursami oferującymi wygranie np. bonów pieniężnych na różne towary. Warunkiem było wysłanie wiadomości sms typu premium o podwyższonej płatności. Jej koszt wynosił 30,75 zł brutto.

Swoje konkursy oszuści adresowali głównie do młodych osób i reklamowali je na Facebooku poprzez podstawione osoby i fałszywe funpage mające po kilka lub kilkaset tysięcy "polubień" oraz pozytywne komentarze. Jak ustalili policjanci, grupa tylko z tytułu rozliczenia usługi premium sms od jednego "podmiotu" ją świadczącego otrzymała ponad 1,3 mln zł prowizji.

Od połowy 2016 roku oszuści przerzucili się na tzw. usługi "smsapi", które umożliwiają masową wysyłkę wiadomości sms. Wysyłali wiadomości tekstowe do setek tysięcy odbiorców, w których treści informowali, że na ich numerze została włączona płatna usługa sms premium, a aby ją wyłączyć należy wysłać sms-a o wskazanej treści i na podany numer. W rezultacie, wysłanie wiadomości zwrotnej powodowało naliczenie sms-a premium kosztującego 30,75 zł brutto.

(ug)