Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami deszczu w województwie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. Z kolei dla południa i południowo-wschodniej części kraju wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem dotyczy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego.

W Śląskiem silny wiatr pozbawił prądu ponad 1700 odbiorców.

Silny halny i lawinowa trójka

W Tatrach wieje halny osiągający w porywach prędkość ponad 100 km na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili w sobotę trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Okolice grani i wypukłości terenowe są wywiane do twardego podłoża. Potencjalnie groźne depozyty śniegu przewianego wiatrem znajdują się we wklęsłościach terenowych oraz pod skalnymi ścianami - czytamy w komunikacie lawinowym.

Jak informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, z powodu silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wiatr halny spowodował wzrost temperatury. Na Kasprowym Wierchu termometry wskazują jeden stopień mrozu. W Zakopanem w sobotę rano było sześć stopni ciepła. Śnieg zaczął szybko topnieć.

Z uwagi na silny wiatr, nie kursuje kolej linowa na szczyt Kasprowego Wierchu. Stoją też wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

Zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry

W Beskidach wzrosła temperatura, co po długim okresie mrozów powoduje, że wzrosło zagrożenie lawinowe także wzrosło. Poza tym wieje silny południowo-zachodni wiatr, który w porywach osiąga prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę. 

W niektórych miejscach możliwe jest nawet samorzutne schodzenie lawin. 

W Beskidach jest dużo śniegu, ale warunki narciarskie też dziś mogą być trudniejsze - w Szczyrku temperatura na plusie. 

Opracowanie: