Wtorek to zdecydowanie najlepszy dzień na poród. Najgorzej rodzić w sobotę - tak przynajmniej wynika z danych Urzędu Statystycznego w Krakowie. Najwięcej dzieci 144 urodziło się w zeszłym roku 30 czerwca, najmniej 4 ósmego maja 2010.

Kobiety najchętniej rodzą we wtorki, najrzadziej w soboty. Największy przyrost naturalny w Małopolsce mają powiaty: limanowski, nowosądecki oraz myślenicki. Najmniej maluchów rodzi się w powiatach: dąbrowskim, miechowskim, olkuskim oraz chrzanowskim. Dzieci najczęściej rodzą kobiety w wieku od 25 do 29 lat. Na drugim miejscu znalazły się panie w wieku od 30 do 35 lat a na trzecim mamy w wieku od 20 do 24 lat.

Zobacz jak wygląda małopolska rodzina w statystykach

Najwięcej dzieci rodzi się w lipcu. Łatwo więc obliczyć, że do poczęcia musiało dojść w czasie długich jesienno-zimowych wieczorów. Na drugim miejscu znalazł się wrzesień a na trzecim sierpień. Najmniej niemowlaków przychodzi na świat w listopadzie, grudniu oraz w lutym.

Prawie 47 procent mam mieszkających w Małopolsce ma na wychowaniu jedno dziecko. Ponad 36 procent zdecydowało się na dwójkę dzieci. Prawie 11,5 procent ma trójkę pociech, prawie 3,5 procent czwórkę a niecałe dwa procent pań ma pięcioro dzieci lub więcej.