Kilkanaście dodatkowych kursów na terenie Łodzi i korekty w siatce regionalnych połączeń wprowadzono w nowym rozkładzie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), który ma obowiązywać od niedzieli. Od 23 kwietnia pociągi ŁKA Sprinter do Warszawy zatrzymają się w Rogowie.

Kilkanaście dodatkowych kursów na terenie Łodzi i korekty w siatce regionalnych połączeń wprowadzono w nowym rozkładzie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), który ma obowiązywać od niedzieli. Od 23 kwietnia pociągi ŁKA Sprinter do Warszawy zatrzymają się w Rogowie.
Dworzec Łódź Fabryczna /Grzegorz Michałowski /PAP

Najwięcej zmian w tzw. wiosennej korekcie rozkładu regionalny przewoźnik zaplanował na cieszącej się dużą popularnością trasie z dworców Łódź-Fabryczna i Widzew do Zgierza (przez Łódź-Arturówek). Od niedzieli na tę linię wyruszy 12 dodatkowych składów na odcinku Łódź-Fabryczna - Łódź-Widzew - Łódź-Fabryczna, z których dwa o godz. 9.24 i 19.26 pojadą do Zgierza. Oznacza to, że dzienna liczba bezpośrednich połączeń Łódź - Zgierz wzrośnie z 13 do 15.

ŁKA - ze względu duże zainteresowanie porannymi podróżami przez Łódź w dni robocze - uruchomi także nowy pociąg relacji Łódź-Radogoszcz Zachód (odjazd o godz. 7.17) - Łódź-Kaliska.

Część zmian będzie wprowadzanych stopniowo. Na 24 kwietnia zaplanowano inaugurację nowego bezpośredniego połączenia Zgierz - Koluszki. Składy ze Zgierza wyruszą o godz. 15.26, a ze stacji Łódź-Stoki o 15.37, co ma zapewnić pasażerom bezpośredni powrót z pracy do wszystkich podłódzkich miejscowości na trasie przejazdu. Od 24 kwietnia liczba połączeń między Koluszkami a Łodzią wzrośnie do 20.

Przewoźnik w nowym rozkładzie uwzględnił prośby pasażerów, dlatego pociąg relacji Sieradz - Łódź-Kaliska odjedzie z Sieradza o godz. 16.35 zamiast o 16.49, a składy z Łodzi do Sieradz wyruszą o godz. 20.15, dotychczas o godz. 20. Także na prośbę podróżnych zmieniono godziny kursów na linii Łódź - Łowicz - pociągi po godz. 15 i 16 odjadą z Łodzi-Kaliskiej 30 minut po pełnej godzinie.

Od 24 kwietnia jeden z pociągów będzie kursował w relacji Koluszki - Łódź-Widzew - Łódź-Kaliska - Łowicz. Wyruszy o 16.29 ze stacji Koluszki i o 17.06 z Łodzi-Kaliskiej zapewniając dogodne bezpośrednie połączenie między trzema ważnymi stacjami węzłowymi w województwie.

Spółka poinformowała również, że ze względu na prace modernizacyjne na torach i stacjach w regionie, podróżnych czekają okresowe zmiany godzin kursowania niektórych pociągów i wydłużenie przejazdów m.in. na trasach: Łódź - Kutno (25 marca, 24-29 kwietnia, oraz 15 maja - 9 czerwca), Łódź - Łowicz (25 marca i 24-29 kwietnia).

Regionalny przewoźnik ogłosił nazwy dla trzech z pięciu par pociągów kursujących w weekendy do Warszawy. Już w niedzielę na trasę wyjadą "Powidoki", "Fabrykant" i "Syrena". Nazwy pojawią się na rozkładach jazdy oraz będą wyświetlane na pojazdach.

Od 23 kwietnia wszystkie pociągi ŁKA Sprinter jadące z prędkością rozkładową 160 km/h w drodze do stolicy zatrzymają się w Rogowie. Ma to ułatwić dojazd do chętnie odwiedzanego wiosną Arboretum, oraz przesiadkę na rogowską kolej wąskotorową.

Z powodu planowanych remontów mostów na odcinku Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki od 4 maja podróż z Łodzi do Warszawy części składów wydłuży się o kilka minut oraz nastąpi zmiana godziny kursowania niedzielnego pociągu z Warszawy do Łodzi. ŁKA Sprinter "Powidoki" od 7 maja wyruszy z Warszawy Centralnej o godz. 19.53, zamiast o 18.45.

(az)