Samorządy w województwie łódzkim wydały 2 miliony 600 tysięcy złotych niepotrzebnie lub na chybione inwestycje - wynika z kontroli przeprowadzonej przez łódzką delegaturę Najwyższej Izby Kontroli. W jej trakcie sprawdzono planowanie, przygotowanie i realizację inwestycji w 12 gminach w latach 2009-2013.

Najbardziej chybione wydatki to między innymi inwestycja, jaką jest boisko piłkarskie w Przedborzu, które powstało pod linią energetyczną, która zagrażała zdrowiu i życiu użytkowników. Koszt budowy boiska, które nie mogło być wykorzystywane, to przeszło 150 tys. złotych.

Natomiast w gminie Żytno dwa razy zapłacono za tę samą nawierzchnię asfaltową, co spowodowało, że przebudowa drogi była droższa o ponad 130 tys. złotych, bo dodatkowo trzeba było zapłacić koszty sądowe, gdy podwykonawca - zgodnie z umową - żądał należnych pieniędzy. Okazało się też, że budowana droga nie miała pobocza z odpowiednią szerokością i powstawała na podstawie projektów z błędami w pomiarze długości. Ten samorząd dostał ocenę negatywną od NIK.

ZOBACZ WYNIKI KONTORLI NIK W PRZEDBORZU

ZOBACZ WYNIKI KONTROLI NIK DOTYCZĄCE URZĘDU GMINY W ŻYTNIE

(md)