Coraz więcej Litwinów odwiedza nasze przygraniczne miasta w poszukiwaniu prezentów gwiazdkowych. Skuszeni atrakcyjnymi cenami przyjeżdżają m.in. do Suwałk. Kupują już nie tylko artykuły spożywcze, ale także obuwie, ubrania oraz sprzęt RTV i AGD.

Widok Litwinów robiących zakupy w Suwałkach nie jest dla mieszkańców tego miasta niczym nowym. Bez przerwy u nas kupują, głównie artykuły spożywcze mleko, jajka, olej, cukier - wylicza w rozmowie z reporterem RMF FM pan Jan. Nieraz na parkingu przed sklepem co szósty, siódmy samochód ma polską rejestrację, pozostałe są z Litwy - dodaje.

Jednak w okresie świątecznym coraz więcej Litwinów przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu prezentów świątecznych. Odwiedzają sklepy z ubraniami i obuwiem. Przyjechałem po buty sportowe dla mojego syna - powiedział naszemu dziennikarzowi napotkany w sklepie Litwin.

Duży ruch panuje również w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Na początku grudnia zauważyliśmy większe zainteresowanie naszym towarem - mówi jedna z ekspedientek. Litwini kupują przede wszystkim telewizory i mniejszy sprzęt - dodaje. 

Litwini kupują, ceny rosną

Nie wszyscy jednak cieszą się z częstych odwiedzin gości ze Wschodu. Według mieszkańców Suwałk w sklepach, w których często kupują, ceny są zawyżone. Kupuję codziennie w tym sklepie i widzę, że niektóre produkty spożywcze są nawet 3-4 złote droższe niż w innych sklepach - powiedział pan Jan.

Potwierdzają to również inni suwalczanie, ale podkreślają, że taka sytuacja zdarza się przede wszystkim w sklepach położonych przy głównej drodze.