Jerzy Witold Pietrewicz, finansista, który pracował w instytucjach związanych z PSL, ma być według „Rzeczpospolitej” kandydatem na ministra gospodarki, którego Janusz Piechociński zaproponuje premierowi. Jeśli Donald Tusk nie przystanie na takie rozwiązanie, realizowany będzie wariant drugi – z Piechocińskim jako wicepremierem i ministrem gospodarki – pisze dziennik. Na RMF24 sprawdź, co jeszcze piszczy w porannej prasie.

Bat na dłużników zaszkodzi uczciwym firmom?

Walka z nieuczciwymi firmami uderzy również w rzetelnych przedsiębiorców - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o zmianę prawa, która zacznie obowiązywać już od 1 stycznia. Na mocy nowej ustawy, jeśli firma nie zapłaci w terminie długów, będzie musiała oddać odliczony VAT i zwiększyć płacony podatek dochodowy.

Eksperci zgadzają się co prawda, że to krok w dobrą stronę, ale jednocześnie podkreślają, że czas, jaki dostali przedsiębiorcy na przygotowanie się do zmian, jest za krótki. Nowe prawo oznacza bowiem, że firmy będą musiały szybko wymyślić jakiś system do monitorowania czasu płacenia długów.

Ten krótki czas na przygotowanie to efekt sporów między resortami: gospodarki, który dąży do rozładowania zatorów, i finansów, który bał się o budżet. W efekcie na kłótni polityków ucierpią przedsiębiorcy - podkreśla "Rz".

Polska transportową pustynią w Europie

Drogowa sytuacja w Polsce przypomina nieco czasy PRL, kiedy ludzie latami czekali na mieszkanie. I tak się cieszyli, kiedy je dostali, że nie przeszkadzały im koślawe ściany czy krzywa podłoga. Teraz polskich kierowców też cieszy każda nowa droga, bo wciąż ich brakuje - pisze w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" Andrzej Kublik.

Jak podkreśla, nasza sieć dróg szybkiego ruchu ze względu na liczbę zarejestrowanych aut oraz intensywność transportu drogowego już pięć lat temu powinna mieć co najmniej 5 tys. km długości. Tak w połowie zeszłego roku oceniało Ministerstwo Infrastruktury w projekcie "Strategii rozwoju transportu do 2020 r.", której rząd do tej pory nie przyjął.

Tymczasem w przyszłym roku firmy budowlane mają dokończyć ok. 300 km dróg ekspresowych, które mają być gotowe do połowy 2014 r. Do tego czasu nowe firmy powinny oddać odcinki autostrad na Kujawach i Podkarpaciu, których poprzedni wykonawcy nie ułożyli, jak planowano, na Euro 2012. A co dalej? Tego nie wiadomo - pisze "GW". Rząd uzależnia plany budowy dróg od wielkości dotacji, jakie dostaniemy w przyszłym budżecie UE, ale już zapowiada, że będzie ich mniej.

Małżeństwo perfekcyjnej pani domu nie takie perfekcyjne


"Fakt" na pierwszej stronie donosi o rozwodzie perfekcyjnej pani domu! Małgorzata i Jacek Rozenkowie podjęli już ponoć decyzję o rozstaniu się, ale pozew nie trafił jeszcze do sądu. Jak pisze tabloid, choć wydawało się, że związek perfekcyjnej pani domu jest naprawdę perfekcyjny, para od kilku miesięcy zmaga się z kryzysem.

Informacje te potwierdza znajomy Rozenków. To trwa już od wiosny, początkowo wydawało się, że to tylko chwilowy kryzys. Ale gdy Gosia dzięki programowi stała się bardzo popularna i dużo pracowała, kryzys się tylko nasilił - ujawnia na łamach dziennika.

Poniedziałkowy "Fakt" sprawdza również, co słychać u Oli Kwaśniewskiej. Podobno spotkanie jej w towarzystwie dopiero co poślubionego Kuby Badacha to prawdziwe święto. Wystarczyło, że małżonkowie zrzucili z siebie ślubne stroje, a czar jakby prysł - pisze tabloid.

Nawet ostatnio, gdy on szykował się do koncertu w stolicy, ona spędzała czas ze znajomym w kawiarni. O co chodzi w tym małżeństwie? - pyta gazeta.