Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skończył pracę nad książką o tajnych współpracownikach wśród księży. Publikacja "Księża wobec SB" trafiła już do wydawnictwa Znak, które zajmie się drukiem.

To nie jest książka wymierzona przeciw księżom - powiedział Isakowicz-Zaleski po przekazaniu wydawnictwu płyt CD z tekstem. Podkreślił, że nie jest to książka "o agentach w sutannach, ale o inwigilacji krakowskiego Kościoła".

Na kilkaset stron książki złożą się m.in. fragmenty akt Instytutu Pamięci Narodowej, zdjęcia i listy od duchownych, których ks. Zaleski podejrzewa o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

Duchowni zarejestrowani jako Tajni Współpracownicy: "Reno", "Kazek" i "Wielicki" przez lata donosili na swoich kolegów w sutannach. Ujawnili się dopiero, gdy na ślady ich współpracy z SB w archiwach IPN natrafił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. czytaj więcej

W książce opisane są też przypadki tych duchownych, którzy byli werbowani przez SB, ale współpracy nie podjęli, jak abp Wojciech Ziemba, który był zarejestrowany jako kontakt operacyjny, ale nie przekazywał SB żadnych informacji i został wyrejestrowany.

Prace redakcyjne nad książką potrwają co najmniej kilka miesięcy i dopiero wtedy będzie podana data jej premiery. Po zredagowaniu książka ma być przekazana do przeczytania metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi.