Paulina Kapuścińska konsul generalna w Chicago odwołana ze stanowiska – dowiedział się korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Według naszego dziennikarza funkcje swą pełnić będzie jedynie do końca miesiąca.

Paulina Kapuścińska konsul generalna w Chicago odwołana ze stanowiska – dowiedział się korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Według naszego dziennikarza funkcje swą pełnić będzie jedynie do końca miesiąca.
Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym Konsulem Generalnym w Chicago / Ting Shen Photoshot /PAP

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Paulinę Kapuścińską na stanowisku konsula generalnego w Chicago. Nieoficjalnie wiadomo, że to początek całej serii przetasowań w placówkach dyplomatycznych.

W poniedziałek amerykański korespondent RMF FM informował, że według nieoficjalnych informacji odwołany ze stanowiska został gen. Jarosław Stróżyk, polski attaché wojskowy w Waszyngtonie. Według naszych ustaleń, na tej decyzji zaważyła informacja, że Stróżyk był związany z WSI. Z nieoficjalnych ustaleń naszego dziennikarza wynika również, że szef MON Antoni Macierewicz zlecił przegląd wojskowych kadr przy ambasadach RP i wkrótce może rozpocząć się fala powrotów do kraju żołnierzy-dyplomatów.

Także w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że w tym roku upływa kadencja około 30 ambasadorów Polski, którzy zostali o tym powiadomieni przez MSZ. Potwierdził, że placówkę opuści m.in. ambasador RP przy UE Marek Prawda.

Waszczykowski wskazał, że ambasadorowie zwyczajowo wyjeżdżają na czteroletnie kadencje. Jak dodał, do około 30 ambasadorów wysłano informacje "przypominające, że w tym roku minister planuje zakończenie ich misji".

W każdej sprawie będą indywidualnie toczyły się rozmowy między każdym z ambasadorów a dyrektorem generalnym ministerstwa na temat zjazdu – mówił Waszczykowski. Trzeba wziąć pod uwagę sprawy rodzinne, sprawy dzieci, które chodzą do szkoły - wszystko będzie załatwiane zgodnie z naszymi zasadami w ministerstwie.To nie są odwołania na zasadach czystki. Po prostu kończy się kadencja ambasadorów - zapewniał.

(mpw)