RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Koniec problemów z numerem 112 w stolicy

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pod koniec marca przyszłego roku pod jednym dachem zasiądą przedstawiciele kilku służb ratunkowych, które teraz mają swoje centra w różnych miejscach. Kończy się remont budynku, w którym zostanie zlokalizowane stołeczne Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzisiaj podpisano porozumienie, w którym wojewoda mazowiecki przekazał organizację centrum samorządowcom.

Dzięki CPR ratownicy będą mogli reagować szybciej, bowiem każde zgłoszenie dotrze w jednej chwili do strażaków, straży miejskiej, policji oraz pracowników biura bezpieczeństwa i zarządzenia kryzysowego. Od razu będzie wiadomo, ile służb angażować i wysłać na miejsce zdarzenia.

Niestety, choć w nowym centrum mają dyżurować lekarze, to ich centrala zostanie w dotychczasowym miejscu. Oni mają bardzo nowoczesny system do dysponowania karetkami pogotowia. Ten system był budowany ze środków unijnych. Gdyby to stanowisko przenieść, prawdopodobnie te środki należałoby oddać - tłumaczy Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego.

Na razie więc zagrożenia medyczne będą przekazywane osobno, a pod numer 112 powinniśmy zgłaszać przypadki, w których pomocy musi udzielić kilka różnych służb.

Źródło: RMF FM FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: