Odejście od obowiązkowych pisemnych prac domowych w klasach 1-3 szkół podstawowych jest w rozporządzeniu, które zostało podpisane przez minister edukacji Barbarę Nowacką. Zmiany mają wejść w życie w połowie kwietnia.

Czy uczniowie będą dostawali jeszcze zadania do wykonania w domu?

Okazuje się, że dzieci w nauczaniu wczesnoszkolnym będą mogły dostać zadanie, żeby się czegoś nauczyć lub powtórzyć materiał. Nie będzie to jednak formalna praca pisemna, np. wypracowanie czy napisanie w zeszycie zadania z matematyki.

Jeśli chodzi o klasy 4-8 za pracę domowe uczniowie nie dostaną ocen. Nauczyciele dadzą im informację zwrotną - co zrobili dobrze, a co mogliby poprawić.

To zły pomysł. Pisanie też jest ważne. Rozmawialiśmy z naszym nauczycielem i prosiliśmy, żeby jednak zadawał prace pisemne - powiedziała reporterowi RMF FM mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 w Warszawie.

Lubię (zadania domowe - red.) tylko z matematyki, a z polskiego mniej - stwierdził jeden z najmłodszych podopiecznych warszawskiej podstawówki, pytany o zmiany w zadawaniu lekcji. Na pytanie reportera, czy to dobry pomysł, odpowiedział: Nie wiem.

Kiedy zmiany?

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w piątek. Prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie - powiedziała. 

Polityk zapowiedziała również, że od 1 września uczniowie będą uczyć się z odchudzonej podstawy programowej, a nowoprzybyli do szkół średnich, nie będą mieli lekcji z przedmiotu Historia i teraźniejszość.