Obchody Święta Konstytucji 3 Maja to nie tylko oficjalne uroczystości i patriotyczne przemówienia. W bogatym programie zaplanowanych na dziś wydarzeń jest też miejsce na kulturę, rozrywkę, a także polityczne dyskusje o tym, czy obecna Konstytucja RP nie powinna zostać zmieniona.

Stołeczne obchody dzisiejszego święta rozpoczęły się o godz. 9.30 od uroczystej mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który może dziś mówić o naprawdę napiętym harmonogramie dnia. O godz. 11 wręczy łordery i odznaczenia państwowe na Zamku Królewskim. W południe weźmie udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, gdzie odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja, a jego wystąpienie poprzedzi 21 salw armatnich. Zgromadzeni na placu będą mogli też obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestr wojskowych, policyjnej i Straży Granicznej. Po zakończeniu ceremonii żołnierze kompanii reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerują do Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezydent Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

Wieczorem odbędzie się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim. W programie imprezy znajdą się pieśni patriotyczne. Organizatorzy stawiają sobie za cel przypomnienie tych mniej znanych i pokazanie najpopularniejszych w nowych, współczesnych aranżacjach. Można się więc spodziewać żołnierskich pieśni w stylistyce jazzowej, etnicznej, rockowej czy związanej z poezją śpiewaną.

Polityczne pytania o obecną Konstytucję

Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stały się pretekstem do dyskusji nad obecną polską konstytucją. Think tank Ruchu Palikota "Plan zmian" zaplanował na dziś debatę pod hasłem "Czy i jak zmienić konstytucję?". Rozmowa, do której zaproszono m.in. prof. Ewę Łętowską, prof. Jana Hartmana, prof. Radosława Markowskiego, ma dotyczyć  m.in. postulatu zmian w konstytucji w związku z przyszłym wejściem Polski do strefy euro, kwestii likwidacji Senatu i zmniejszenia liczby posłów.

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zbiera się dziś na kongresie konstytucyjnym pod hasłem "Ojczyzna pisana na nowo". Partia ma przedstawić swój projekt ustawy zasadniczej. Przewiduje on m.in. wprowadzenie systemu, w którym prezydent pełniłby jednocześnie funkcję szefa rządu. SP chce też zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia w połowie kraju jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, likwidacji Senatu, zmniejszenia o połowę liczby posłów i zniesienia immunitetów dla parlamentarzystów.