"Koniec ery dorobkiewiczów" - brzmi tegoroczne hasło akcji Szlachetna Paczka. "Należy tak pomagać, by ten ktoś obdarowany sam sobie radził w życiu" - wyjaśnił pomysłodawca akcji charytatywnej ks. Jacek Stryczek.

Jak podkreślił ks. Stryczek, to hasło oznacza wejście akcji w nowy etap. Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących - powiedział i wyjaśnił, że Szlachetna Paczka będzie się starała uczyć ludzi przedsiębiorczości, zarabiania.

Paczka nie tylko łączy biednych i bogatych. Chcemy uczyć ludzi, by sami sobie radzili w życiu - powiedział pomysłodawca projektu.

Pomoc Szlachetnej Paczki dla rodziny nie zakończy się na wręczeniu prezentu. Wolontariusze od lutego będą odwiedzać poszczególne rodziny i rozmawiać z nimi. Postarają się przekonać obdarowanych, że zła sytuacja materialna, w jakiej znalazła się rodzina, jest stanem przejściowym i można go zmienić. Wolontariusze spróbują nauczyć rodzinę, jak definiować cele na przyszłość, jak myśleć pozytywnie - zapowiedział ks. Stryczek.

To jest dopiero początek nowej odsłony Szlachetnej Paczki. Ten projekt będzie się rozwijał przez najbliższe lata - powiedział inicjator akcji.

Ks. Stryczek przywołał też historie rodzin, które już "podniosły się" dzięki Szlachetnej Paczce i dziś same są darczyńcami. Pewna para, w bardzo złej sytuacji materialnej, otrzymała od nas dar kilka lat temu. Niedawno spotkałem tych ludzi na pewnym spotkaniu biznesowym i okazało się, że reaktywowali swoją firmę, wyszli na prostą, a teraz sami pomagają innym - opowiadał ks. Stryczek, zwracając uwagę, że Paczka (jej wartość niematerialna) jest dla wielu osób, którym wydaje się, że nikt o nich nie pamięta, impulsem do zmiany myślenia, pomaga uwierzyć w siebie, w swoją wartość.

Na marszu w Warszawie pojawiła się aktorka i ambasadorka akcji Julia Kamińska. Szlachetna Paczka ma to do siebie, że organizuje happeningi wyjątkowe. To są rzeczy, które zapadają w pamięć, które rzucają się w oczy przechodniom i odnoszą - wydaje mi się - bardzo dobry skutek - powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem.

Sobotnia inauguracja oznacza, że zainteresowani przygotowaniem świątecznych prezentów będą już mogli na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl zobaczyć spis potrzebujących rodzin i wybrać tę, której pomogą. Na udostępnionej liście znajdą się tysiące rodzin. Wolontariusze odwiedzili już 20 tys. rodzin i mają jeszcze odwiedzić 10 tys. - powiedziała Joanna Sadzik, menadżer w organizującym akcję krakowskim Stowarzyszeniu Wiosna.

Finał tegorocznej Szlachetnej Paczki zaplanowano na 10 i 11 grudnia. Wtedy też świąteczne prezenty zostaną przetransportowane do rodzin.

Pierwszym darczyńcą Paczki w tym roku została reprezentacja Polski w piłce nożnej.

Rok temu dzięki Szlachetnej Paczce pomoc otrzymało prawie 21 tys. rodzin. W 2015 roku rekordowa okazała się zarówno łączna wartość udzielonej pomocy, która wyniosła 54 mln zł, jak i średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł.

(az, APA)