"Jeśli ktoś uważa, że deklaracja wiary jest dobrą propozycją, musi też uszanować deklaracje innych wiar. Wyobraźmy sobie, że na terenie tej samej szkoły spotyka się także Muzułmanin, Żyd i ateista i każdy podpisuje własną deklarację wiary. Ja naprawdę nie wiem, co na końcu z tego by było" - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Uważam, że szkoła powinna być światopoglądowo neutralna. To wynika wprost z konstytucji. Wszyscy, bez względu na przekonania, mamy takie same prawa i obowiązki" - tłumaczy.

Informatyzacja szkół? Jest za mało gniazdek 

Każdy poseł ma tablet. Kiedy każdy uczeń też będzie miał takie urządzenie? W nowej perspektywie unijnej są zarezerwowane pieniądze na informatyzację szkół. Myślę, że w ciągu najbliższych pięciu lat to będzie skokowa zmiana. Ale tak jak podręcznik nie zastąpi nauczyciela, tak samo tablet nie zastąpi kontaktu z książką i piórem - tłumaczy szefowa MEN. Informatyzacja szkół? Czasem to są problemy zupełnie podstawowe. Czasem nie ma np. wystarczającej ilości gniazdek. Duża praca przed nami - dodaje.

W 2015 podwyżek nie będzie

Pensje nauczycielskie bardzo mocno wzrosły w ostatnich latach. Na pewno nie będzie żadnych zmian w 2015, bo budżetu na to nie stać. Jeśli pochylamy się nad tym, ile zarabiają nauczyciele w innych krajach, pochylmy się nad tym, ile tam pracują - tłumaczy gość RMF FM słuchaczom pytającym o nauczycieli w innych krajach, którzy zarabiają więcej, niż ci w Polsce.

Nauczyciele będą musieli szukać innej pracy

Czas na nową ustawę, która będzie regulowała pracę nauczycieli. Nie uciekniemy od sytuacji, w której część nauczycieli będzie musiała szukać sobie innego miejsca na rynku pracy - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. Mamy tak głęboki niż, że będziemy potrzebować mniej nauczycieli niż jeszcze 15-20 lat temu - wyjaśnia. Tłumaczy też, że prowadzi rozmowy na ten temat ze związkowcami z Solidarności nauczycieli.

Darmowe podręczniki w 2017 roku

W roku 2017 roku wszystkie podręczniki do przedmiotów obowiązkowych - i w podstawówce i w gimnazjum - będą darmowe - zapowiada szefowa MEN w RMF FM.

Kiedy będzie można odkupić podręcznik z lat ubiegłych? Kiedy nauczyciele też dostaną darmowe egzemplarze? Kiedy MEN zwiększy subwencje na naukę języków obcych? Kiedy będzie więcej godzin języka polskiego w szkołach? Na te i inne pytania słuchaczy RMF FM odpowiadała dziś minister edukacji narodowej. Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczy też, czym są tajemnicze "niekupy".