RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kłopoty z dializami w Małopolsce

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Małopolski Oddział NFZ wciąż nie porozumiał się z trzema firmami oferującymi hemodializy - alarmuje "Dziennik Polski". Powodem są oczywiście pieniądze. Od półtorej roku nie zmieniła się stawka, jaką NFZ proponuje za dializy, która wynosi 414 zł.

Tymczasem z wyliczeń specjalistów z Izby Gospodarczej Medycyna Polska wynika, że potrzeba średnio 460 zł, aby sfinansować zabieg.

Firmy obsługujące 8 stacji dializ w Krakowie, Oświęcimiu, Dąbrowie Górniczej, Myślenicach, Limanowej, Gorlicach, Nowym Sączu i Nowym Targu proponowały 440-450 zł. Niższe kwoty nie pokrywają kosztów zabiegu.

Rozmowy trwają i być może uda się wypracować kompromis.

Na razie wiadomo, że dializy będą dostępne w 11 innych stacjach w Krakowie, Olkuszu, Chrzanowie, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Zakopanem, Tarnowie i Wysowej.

Źródło: RMF24-PAP FB
Dalsza część artykułu pod materiałem video: