Mgła i zachmurzenie sparaliżowały na kilka godzin pracę lotniska w Pyrzowicach na Śląsku. Niektóre samoloty były przekierowywane do innych portów. Po godz. 9:30 mgła opadła.

W nocy i rano 6 samolotów zostało przekierowanych z Pyrzowic na lotniska w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Trzy maszyny linii WizzAir lądowały w Krakowie, jedna we Wrocławiu; jeden samolot czarterowy odleciał do Wrocławia, a jeden do Warszawy.

Opóźnionych było też wiele odlotów, m.in. do gruzińskiego Kutaisi, Neapolu, Paryża-Beauvais, Malmoe, Eindhoven, Londynu-Luton, Dortmundu i Mediolanu-Bergamo. Niektóre przewidywane opóźnienia były znaczne, np. kurs do Eindhoven z godz. 13.40 przewidywano na godz. 19:45. Opóźnione były też przyloty.

Na lotnisku w Pyrzowicach od maja br. nie działa system ILS, który wspomaga naprowadzanie samolotów w trudnych warunkach. Antena systemu do tej pory znajdowała się w miejscu, w którym trwa budowa nowej drogi startowej. Uruchomienie anteny w nowym miejscu powinno być możliwe w sierpniu. 

Z powodu braku systemu ILS samoloty nie mogą lądować przy niskiej podstawie chmur (poniżej 130 metrów). Są wówczas kierowane na inne lotniska. Tak było dziś w nocy.

(mpw)