We wtorkowy wieczór w wielu regionach Polski padał deszcz, miejscami jazdę samochodem skutecznie utrudniała także mgła. Drogi w większości były czarne, ale bardzo mokre i śliskie. Służby apelowały do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na trasach.

Drogowcy ostrzegali, że - pomimo dodatniej temperatury - we wtorkowy wieczór na polskich drogach panowały trudne warunki. Przez topniejący śnieg nawierzchnia była mokra i śliska. Dodatkowo, w niektórych regionach mocno wiało.

Ze względu na opady deszczu i mżawki nogę z gazu musieli zdjąć kierowcy przejeżdżający przez tereny województw: kujawsko - pomorskiego, małopolskiego, warmińsko - mazurskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

W Małopolskiem i na Podkarpaciu jazdę miejscami utrudniała także mgła. 

Kolizje i wypadki


Dzwoniąc na Gorącą Linię RMF FM informowaliście nas o sytuacji na polskich trasach. Także we wtorek nie obeszło się bowiem bez stłuczek.

Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 74 w Łódzkiem. W miejscowości Wójcin zderzyły się dwa samochody. Przez ok. godzinę obowiązywał tam ruch wahadłowy. 

Poważna stłuczka miała miejsce także na drodze 91 na wiadukcie kolejowym przed na obrzeżach Torunia. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Trasa przez pewien czas była zablokowana. Korek rozładowali policjanci, którzy wprowadzili na pewien czas ruch wahadłowy.

Święta bezpieczniejsze niż rok temu


Według policyjnych statystyk, tegoroczna Wigilia była na drogach spokojniejsza niż ubiegłoroczna.

Mniej było wypadków, zabitych, rannych i nietrzeźwych - powiedział Mariusz Góra z wydziału prasowego KGP. Jak dodał, w poniedziałek zatrzymano 98 nietrzeźwych kierujących.

Jak bezpiecznie podróżować w święta?


Policjanci przypominają kilka prostych sposobów na to, jak uchronić się od tragedii na drodze. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.