W połowie kwietnia mają rozpocząć się ogólnopolskie testy nowego systemu do obsługi wyborów, nad którym pracuje Krajowe Biuro Wyborcze – dowiedział się reporter RMF FM Paweł Balinowski. Biuro podjęło decyzję o opracowaniu własnego systemu po skandalu podczas ostatnich wyborów samorządowych, kiedy zawiódł program przygotowany przez firmę zewnętrzną.

W ramach testów zostanie przeprowadzona symulacja jednej tury wyborów w całym kraju, a dokładnie w poszczególnych gminach, połączonych nowym systemem. Jak udało się ustalić naszemu reporterowi, test potrwa dwa dni i ma być praktycznym sprawdzianem dla programu. Oznacza to, że zostaną w nim wykonane wszystkie te czynności, które będą podejmowane podczas prawdziwych wyborów. 

Krajowe Biuro Wyborcze nie może co prawda w żaden sposób zmusić poszczególnych gmin do udziału w teście, ale z informacji reportera RMF FM wynika, że zainteresowanie nim wśród samorządów jest ogromne. 

Sam system jest już prawie gotowy, ale jakiekolwiek decyzje o wykorzystaniu go w wyborach zapadną dopiero po skończeniu wszystkich testów, również tych dotyczących bezpieczeństwa.

Ostatnie wyniki wyborów - z poślizgiem

Przypomnijmy, że podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW. Jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

(mal)