Kanał Elbląski szykuje się do kapitalnego remontu. W niedzielę turyści będą mogli po raz ostatni w tym sezonie skorzystać z tej atrakcyjnej podróży. Później unikalne pochylnie zostaną zamknięte aż na 2 lata.

Remont Kanału Elbląskiego przeprowadzany jest etapami od 2011 roku i w sumie ma kosztować 95 mln zł W niedzielę zamknięta zostanie jego główna część.

Po remoncie pochylnie zostaną oświetlone, a w Buczyńcu, gdzie jest jedna z nich, stanie budynek, w którym znajdzie się Izba Historyczna Kanału oraz sala, w której turyści będą mogli oglądać prezentacje multimedialne. Sam kanał będzie też odmulony, jego brzegi zostaną odmulone, a pochylnie zmodernizowane.

Kanał Elbląski jest unikatowym zabytkiem hydrotechnicznym - pływające po nim statki dzięki systemowi pięciu pochylni i wyciągów mechanicznych o napędzie wodnym w pewnych odcinkach "płyną po trawie", czyli są ciągnięte na specjalnych wózkach. Podobnej atrakcji turystycznej nie ma w Europie i na świecie. W ostatnich latach podczas sezonu turystycznego kanał przepłynęło ok. 50 tys. osób.