"To niestety sam Tusk napędził poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości" - mówi Ryszard Kalisz odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "W Polsce był konflikt Tusk-Kaczyński. Potem Tusk miał wtedy chyba zaćmienie mózgu i zrobił Gowina ministrem sprawiedliwości. Po dymisji Gowina, kiedy Gowin wystartował na szefa partii, sporem głównym w polskiej polityce zamiast sporu Tusk-Kaczyński, stał się spór Tusk-Gowin. Tym sposobem sondaże PiS wzrosły" - tłumaczy Kalisz w RMF FM.

W PO rozpoczyna się walka na śmierć i życie

Sondaże PO spadają, tam teraz będzie walka na śmierć i życie o jedynki na listach - przewiduje gość RMF FM.

Mam swoich ludzi w bliskim otoczeniu Tuska

Widzę wschodzące gwiazdy lewicy. Są w moim stowarzyszeniu, ale nie tylko… - mówi Ryszard Kalisz w RMF FM. Mam też kilka osób o preferencji lewicowo-liberalnej w PO. Nie będę mówił o tych osobach, bo będą ich sekować, ale to grupa osób, które zaliczają się do tzw. grupa przyjaciół Tuska. Nie wymienię nazwiska osoby, która jest ze mną, bo jej zaszkodzę, ale wśród przyjaciół Tuska, jest ktoś taki, kto konsultuje się i kooperuje ze mną - zdradza Kalisz w RMF FM.

Warszawa drugą Genewą! Dzięki mniePoprawę wizerunku Warszawy zacząłbym od Pragi. Na tyłach Targowej, wszystkie ulice w stronę Kijowskiej, trzeba je odnowić, wyremontować. Doprowadziłbym też w końcu do powstania obwodnicy po stronie praskiej. Dziś cały ruch odbywa się Targową. To paranoja! - mówi Ryszard Kalisz w RMF FM. Chciałbym też, żeby w Warszawie było więcej instytucji międzynarodowych. Warszawa stałaby się taką Genewą. Instytucje międzynarodowe w mieście - to poprawia prestiż - mówi Kalisz pytany przez słuchaczy RMF FM, jak poprawiłby wizerunek stolicy. W Warszawie znam każdy kamień - dodaje.

Tysiąc złotych dla każdego, a nawet dwa!

Rozpoczęła się dyskusja o tysiącu złotych dochodu podstawowego dla każdego, ale to może być nawet dwa tysiące złotych. To nie jest inicjatywa populistyczna. To realne - zapewnia Kalisz.
Związki zawodowe walczą tylko o płacę minimalną, a zapominają o bezrobotnych. A kiedy będzie praca automatycznie zwiększy się też innowacyjność przedsiębiorców. To wyższy stopień solidaryzmu społecznego w warunkach kapitalizmu. Rozpoczynamy dyskusje. Dochód bezwarunkowy, kiedy to będzie? Nie wcześniej niż za 6-8 lat. Bezwarunkowy dochód podstawowy to jeden z elementów nowych wartości lewicy - mówi gość RMF FM.

Tabloidy łamią prawo


Formalnie rzecz biorąc nie można tego robić - mówi o Michale Rusinku, który opublikował na portalu społecznościowym zdjęcia z monitoringu przedstawiające osoby, które go okradły. Tabloidy też popełniają błąd, upubliczniając wizerunki polityków - dodaje. Ale w prawie jest też coś takiego,  jak kontratyp - stan wyższej konieczności. Moim zdaniem Rusinek ma rację. Wygra każdą sprawę - mówi Kalisz w RMF FM.

Wódz bez Indian? Zapraszam do nas!


Zapraszam Pana do nas! - mówi słuchaczowi, który w kontekście stowarzyszenia "Dom Wszystkich Polska", pyta: jak się czuje wódz bez Indian.