Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zaproponował "okrągły stół" w sprawie metody sztucznego zapładniania in vitro. Dodał, że udział w dyskusji powinni wziąć wszyscy, którzy tego chcą: siły parlamentarne i społeczne.

Według Kaczyńskiego, wszystko wskazuje na to, że w obecnej kadencji Sejmu nie uda się przyjąć "ostatecznego, właściwego rozwiązania" ws. in vitro. Trzeba próbować załatwić to, co można. Nie można przyjmować zasady wszystko albo nic - ocenił lider PiS podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Jak poinformował, klub PiS złożył w Sejmie projekt rezolucji, w której posłowie wzywają m.in. ministra sprawiedliwości, ministra zdrowia i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby "w ramach istniejącego systemu prawnego reagowali na to, co dzieje się w sferze związanej z in vitro".

Z naszych projektów i projektów ministra Gowina (dot. in vitro) można by wyjąć pewne części i przynajmniej niektóre sprawy uregulować. Byłoby to wyjście ułomne, ale z całą pewnością krok w dobrym kierunku - powiedział polityk.

PiS wciąż sceptyczny, ale namawia do rozmów

Zdaniem Kaczyńskiego, aby ustalić wspólne stanowisko, potrzebna jest rozmowa. Proponujemy okrągły stół ws. in vitro. Nie po to, żeby sobie porozmawiać, tylko ustalić to, co jest w tym momencie do zaakceptowania, a co by poprawiło fatalną, niedobrą i niemożliwą do przyjęcia przez poważną część społeczeństwa sytuację - podkreślił.

Kaczyński powiedział, że "sprawy związane z penalizacją są do dyskusji". Ale jeżeli chodzi o generalia, to one wyrażają nasze zasadnicze stanowisko i w żadnym wypadku go nie zmieniamy - podkreślił szef PiS. Jak dodał, według polityków PiS metoda in vitro nie powinna być stosowana.

Przypomnijmy, że PiS pod koniec czerwca złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Partia argumentuje, że metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Jeden z projektów za stosowanie in vitro przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Projekty skrytykowali politycy PO, którzy uznali je skandaliczne i szkodliwe.