W piątek Bronisław Komorowski przyjmie w Belwederze Ewę Kopacz – kandydatkę na nowego premiera. Nie wiadomo jeszcze, kiedy prezydent wręczy jej akt desygnacji.

Spotkanie Kopacz - Komorowski ma rozpocząć się o godz. 8:30. Kancelaria Prezydenta na razie nie informuje o terminie wręczenia Kopacz aktu desygnacji na szefa rządu. Prezydent już kilka dni temu zapowiedział, że to właśnie ona otrzyma misję tworzenia nowego rządu.

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że żadne ostateczne decyzje dotyczące składu przyszłej Rady Ministrów jeszcze nie zapadły. Ewa Kopacz przez cały czwartek prowadziła w Sejmie konsultacje w tej sprawie. Przyjęła  w swoim gabinecie m.in. przyszłą komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, b. wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, a także ministrów: spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską I rzecznik rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Spotkała się też z szefem resortu rolnictwa Markiem Sawickim, któremu towarzyszyli przedstawiciele organizacji rolniczych.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk nie wykluczył, że Komorowski może podczas piątkowej rozmowy poznać skład przyszłego rządu. Tylko pani marszałek Ewa Kopacz zna w tej chwili nazwiska osób, które mogą znaleźć się w rządzie, który będzie pracował pod jej kierownictwem. Nie wykluczam, że jutro depozytariuszem tej wiedzy zostanie prezydent - powiedział były minister transportu.

Kto pożegna się ze stanowiskiem?

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu przyszłego rządu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że stanowiska zachowa duża część ministrów Tuska, w tym szef MON Tomasz Siemoniak, MSZ Radosław Sikorski, skarbu Włodzimierz Karpiński, sprawiedliwości Marek Biernacki i sportu Andrzej Biernat. Wbrew spekulacjom medialnym, stanowisko prawdopodobnie utrzyma również minister finansów Mateusz Szczurek. W rządzie mają pozostać też ministrowie wskazani przez PSL: Sawicki, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Z dotychczasową pracą mają natomiast pożegnać się ministrowie: Sienkiewicz i zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jeśli chodzi o nowego ministra zdrowia, najczęściej padają nazwiska: obecnego wiceszefa tego resortu Sławomira Neumanna oraz wiceszefowej komisji zdrowia w Sejmie Beaty Małeckiej-Libery.     

(mn)