Wpłynął wniosek o ekstradycję Romana Polańskiego do USA - informuje Prokuratura Generalna. Dokumenty jeszcze dziś zostaną przesłane do prokuratury w Krakowie, która zajmuje się sprawą - ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada.


Kiedy wniosek dotrze do Krakowa, tamtejsi prokuratorzy wezwą reżysera na przesłuchanie - powiedział RMF FM rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk. Krakowska prokuratura jeśli dokumenty otrzyma będzie chciała przesłuchać Romana Polańskiego i podjąć decyzję, co do ewentualnego skierowania wniosku do sądu okręgowego w Krakowie - dodaje rzecznik.

Już pod koniec października ubiegłego roku Roman Polański pojawił się w krakowskiej prokuraturze w sprawie amerykańskiego wniosku. Po przesłuchaniu prokurator uznał, że areszt jest zbędny. O komentarz poprosiliśmy wtedy francuskiego adwokata filmowca. Jestem bardzo zaskoczony, że amerykański wymiar sprawiedliwości znowu żąda aresztowania Romana Polańskiego - powiedział naszemu korespondentowi. W październiku reżyser został przesłuchany w krakowskiej prokuraturze okręgowej. Odmówił wtedy składania wyjaśnień w sprawie zarzutów stawianych mu przez Amerykanów, ale złożył oświadczenie.

Nie miało ono jednak nic wspólnego z zarzutami, jakie postawił mu amerykański wymiar sprawiedliwości, ani też z przesłanym do Polski wnioskiem o tymczasowy areszt. Było to jedynie zobowiązanie, że nie będzie utrudniał pracy prokuratorom.

W październiku reżyser przyjechał do Warszawy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 36 lat jest ścigany za gwałt na nieletniej.

"Zrobimy wszystko, by nie wydano go USA"

Będziemy robić wszystko, by Roman Polański nie został wydany USA - powiedział dziś jego polski adwokat Jerzy Stachowicz. Jako pełnomocnicy pana Romana Polańskiego potwierdzamy, że mamy wiedzę, że wpłynął wniosek o jego ekstradycję, ale nie znamy jego treści i w związku z tym nie możemy odnosić się do niego merytorycznie - tłumaczy jeden z polskich obrońców reżysera.

Będziemy robić wszystko, by pan Roman Polański nie został wydany do USA - zadeklarował.