Dwoje 18-letnich podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze odpowie za znęcanie się i gwałt na koleżance, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Prokuratura Rejonowa w Brzesku oskarżyła Przemysława Ś. i Katarzynę N. o to, że używając przemocy, grożąc pobiciem i pozbawieniem życia, doprowadzili 15-letnią wychowankę do obcowania płciowego. Katarzyna N. odpowie dodatkowo za znęcanie się nad koleżanką.

Wychowankowie w chwili popełnienia przestępstwa ukończyli 17 lat, dlatego odpowiedzą przed sądem dla dorosłych. Obecnie przebywają w areszcie. Trzej inni uczestnicy wydarzeń w ośrodku to nieletni. Ich sprawą zajmie się sąd dla nieletnich.

Do wydarzeń w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łysej Górze doszło 11 listopada ubiegłego roku. 15-letnia dziewczyna została wówczas zgwałcona.

Po kontroli w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii małopolski kurator oświaty wystąpił do starostwa brzeskiego o jego zamknięcie. Uznał, że kadra ośrodka nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa przebywającej tam młodzieży, a ponadto placówka nie ma opracowanego racjonalnego programu wychowawczego. Do likwidacji jednak nie doszło.

W trakcie intensywnych szkoleń, jakie miały miejsce, zostały wypracowane procedury na wszelkie okoliczności, które mogą zaistnieć w ośrodku. Zostały one zaakceptowane przez radę pedagogiczną i będą stosowane w przypadku takiej potrzeby - powiedziała naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego w Brzesku Janina Motak. Podkreśliła, że starostwu bardzo zależy na uruchomieniu ośrodka, ponieważ jest on potrzebny i może pomóc młodzieży, znajdującej się w trudnym położeniu.