Na cztery lata więzienia skazał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze Piotra M. - proboszcza z miejscowości Ruszów w powiecie zgorzeleckim, którego prokuratura oskarżyła o czyny pedofilskie w stosunku do dwóch dziewczynek. Wyrok jest prawomocny.

Sąd skazał księdza Piotra M. na karę czterech lat bezwzględnego więzienia. W pierwszej instancji M. został skazany na pięć lat więzienia. Sąd obniżył też zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi z dożywotniego na 15-letni - mówił rzecznik Sadu Okręgowego w Jeleniej Górze sędzia Tomasz Skowron. Wyrok jest prawomocny.

Ksiądz został zatrzymany w maju 2019 roku. Policję o podejrzeniu molestowania dziewczynki zawiadomiła matka dziecka.

Piotr M. został oskarżony o to, że dopuścił się wobec dwóch dziewczynek innych czynności seksualnych. Do molestowania miało dojść według prokuratury w 2019 r., podczas przygotowań dzieci do pierwszej komunii świętej.

Podczas śledztwa prokuratura apelowała do osób, które zostały pokrzywdzone przez Piotra M. lub były świadkami jego zachowań pedofilskich, aby zgłaszały się do śledczych. Piotr M. posługę kapłańską pełnił w latach 1978-2019 na terenie Wrocławia, Jędrzychowic, Niedźwiedzic i Ruszowa.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski powiedział wcześniej, że w tej sprawie zgłosiło się 18 osób. Te przypadki zostały wyłączone do odrębnego postępowania - mówił wcześniej prokurator. O te czyny ksiądz nie został jednak oskarżony, gdyż uległy one przedawnieniu.