Kancelaria Prezydenta nie zaprosiła Wojciecha Jaruzelskiego do oficjalnej delegacji na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II - dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki. W dzisiejszym Kontrwywiadzie RMF FM prezydencki minister Sławomir Nowak zapowiedział, że Komorowski zaprosi byłych prezydentów i premierów.

W oficjalnych tłumaczeniach powtarzać się będzie zapewne to, że tym razem zaproszono tylko prezydentów wybranych w wyborach powszechnych, zaś brak zaproszenia dla generała nie ma żadnego drugiego dna.

Otoczenie Komorowskiego nie ukrywa jednak zakłopotania po tym, co działo się w listopadzie. Toczona wówczas dyskusja o zaproszeniu Jaruzelskiego na posiedzenie RBN nie przysłużyła się dobrze prezydentowi. Kancelaria chce uniknąć niesnasek przy takiej okazji jak beatyfikacja Jana Pawła II. Zwłaszcza, że kto jak kto, ale przywódca komunistycznej Polski byłby w Watykanie, podczas czysto religijnej uroczystości gościem ze wszech miar szczególnym.

Konrad Piasecki w Kontrwywiadzie RMF FM dopytywał też Nowaka, czy prezydent zamierza go zaprosić Jarosława Kaczyńskiego do swojego samolotu.Mam nadzieję, że Jarosław Kaczyński jako były polski premier - chyba że wymazał to ze swojej przeszłości - gotów jest w takiej delegacji uczestniczyć. Ale oczywiście pan premier Kaczyński zadecyduje samodzielnie - powiedział Nowak.