Syn byłego prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska – ogłoszono podczas regionalnej konwencji samorządowej PO i N. Bezpartyjnym kandydatem jest Paweł Adamowicz, do niedawna jeden z liderów PO w Gdańsku, obecny prezydent miasta.

Jarosław Wałęsa w swoim wystapieniu zwrócił uwagę, że Gdańsk potrzebuje nowego spojrzenia. Gdańsk nie potrzebuje kolejnego muzeum, ale 15 nowych żłobków - mówił Wałęsa, od ubiegłego tygodnia ojciec dwójki dzieci. Zadeklarował, że w Gdańsku "skończy się republika deweloperów". Gdańsk będzie dla mieszkańców, żeby otrzymali więcej terenów miejskich - mówił. Zadeklarował wyższe nakłady na komunikacje miejską i zmiany w spółkach miejskich.

41-letni Jarosław Wałęsa był w latach 2005-09 posłem PO; od 2009 r. sprawuje mandat eurodeputowanego. Jest politologiem, ma wykształcenie wyższe zdobył na jednej z amerykańskich uczelni.

Wcześniej PiS podało, że kandydatem partii jest Kacper Płażyński. Kandydatką ruchu społecznego Lepszy Gdańsk na prezydenta miasta jest Elżbieta Jachlewska a SLD - b. rektor Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Andrzej Ceynowa.

(m)