„Wkrótce ogłosimy plany przełomowe – plan tzw. doktoratu przemysłowego. Chodzi o to, żeby karierę akademicką można było robić nie w oparciu o prace teoretyczne plus dydaktyka, tylko w oparciu o wdrożenia gospodarcze” – mówi, w odpowiedzi na pytania słuchaczy, gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Tłumaczy, że chodzi o „dualne” studia doktoranckie. „Częściowo pracowałoby się i było opłacanym przez firmę zainteresowaną daną innowacją, a częściowo byłoby się na studiach doktoranckich” – wyjaśnia minister. Zaznacza, że to „bardzo dobrze przemyślany projekt”. „Cyzelujemy szczegóły” – dodaje.

System 4 + 4 + 4 - byłby dla mnie zbyt skomplikowany. Z punktu widzenia ministra odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe i naukę - kluczowy jest powrót do 4-letniego liceum - mówi minister nauki. Jego zdaniem "największą negatywną stroną gimnazjów jest fakt, że licea mają charakter kadłubowy".

Cytat

Odszedłem z PO ze względu na miałkość polityki ciepłej wody w kranie

Co pchnęło Gowina w stronę PiS? Odszedłem z PO ze względu na miałkość polityki ciepłej wody w  kranie - odpowiada gość RMF FM. Dodaje, że nawet jako polityk PO podkreślał, że Jarosław Kaczyński to "wybitny patriota". Ja miałem w PO szefa, który mówił, że wizje polityczne to nic innego jak omamy - komentuje.

ZOBACZ, JAK WICEPREMIER ODPOWIADAŁ NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO W KONTRWYWIADZIE RMF FM

Wicepremier był również pytany przez słuchaczy o nowe technologie na uczelniach. Niedawno w Krakowie wraz z wicepremierem Morawieckim ogłaszaliśmy plan wielkiego wsparcia dla start up-ów - mówi Gowin. Dodaje, że to jest plan adresowany przede wszystkim do takich wynalazców, którzy są w wieku studenckim, czy są doktorantami. Będzie do wykorzystania około 6 mld złotych. Nigdzie na świecie nie ma tego typu wsparcia dla "startupowców" - uważa gość Kontrwywiadu.

Cytat

Trzeba stworzyć uczelnie, które będą kształcić na poziomie porównywalnym z czołowymi uczelniami europejskimi

Pytany o wyjeżdżających z Polski po studiach odpowiada: Musimy stworzyć lepsze uczelnie, żeby zahamować odpływ młodych elit. Trzeba stworzyć uczelnie, które będą kształcić na poziomie porównywalnym z czołowymi uczelniami europejskimi - zapowiada polityk.

Jarosław Gowin odpowiada również na pytania między innymi o antyplagiaty, poprzednie rządy i Jana Kulczyka.