Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja, czyli KORWiN – taką nazwę nosi nowe ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego. Europoseł poinformował, że partia została już zarejestrowana i ma program podobny do Kongresu Nowej Prawicy, który do tej pory reprezentował.

Chodzi o to, by stworzyć koalicję, która ma co najmniej 20 proc. w wyborach sejmowych i by była alternatywa dla tego bandyckiego ustroju, w jakim od 25 lat rządzą ludzie z okrągłego stołu i kradną - tłumaczył Korwin-Mikke. Towarzyszący mu na konferencji prasowej poseł Przemysław Wipler dodał, że KORWiN "to koalicja organizacji, osób, środowisk, które mają na celu odnowę Rzeczpospolitej oraz wiarę w wartości: wolność i nadzieja, że Polska może być krajem, w którym można godnie żyć".

8 lutego ma odbyć się konwencja założycielska nowej partii, podczas której Janusz Korwin-Mikke ma oficjalnie ogłosić swój start w wyborach prezydenckich.

Janusz Korwin-Mikke opuścił KNP po tym, jak konwentykl KNP, złożony z kilkunastu członków założycieli, odwołał go ze stanowiska prezesa, którym został europoseł Michał Marusik. Działacze nie doszli do porozumienia, m.in. co do koncepcji dalszego rozszerzania partii.