Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w poniedziałek pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Suma przyznanych odszkodowań wynosi ponad 216 tys. zł.

Komisja podjęła siedem decyzji odszkodowawczych, które dotyczą czterech adresów. Przyznane lokatorom odszkodowania wynoszą od 7 tys. zł do ponad 29 tys. zł.

Ponadto komisja przyznała zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł córce zamordowanej działaczki Jolanty Brzeskiej.

Przewodniczący komisji Patryk Jaki podkreślił, że odszkodowania mają zostać wypłacone z budżetu m. st. Warszawy i dotyczą zwrotu lokatorom różnicy czynszu najmu po podwyżce dokonanej przez beneficjentów reprywatyzacji.

Chcemy dać jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwość  - powiedział. Jego zdaniem jest to "symboliczny początek".

To jest tylko symboliczny początek. Chcemy dać bardzo jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwości, że w tym sensie dobro zawsze zwycięża - zaznaczył.

Dodał, że komisja będzie dalej starała się "pomagać ludziom, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku reprywatyzacji".

Jaki zwrócił też uwagę, że decyzja komisji jest ostateczna, jednak miasto ma 14 dni na złożenie skargi wobec decyzji. Jeśli w przeciągu 14 dni miasto nie złoży skargi na tę decyzję, to ci ludzie będą mogli zgłosić się po wypłaty - podkreślił.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk oświadczył, że ratusz czeka na pisemne uzasadnienie decyzji komisji, "aby zapoznać się z przesłankami, którymi kierowała się komisja weryfikacyjna". Wtedy też będziemy mogli odnieść się do poszczególnych spraw - podkreślił rzecznik ratusza.

(j.)