Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed upałem dla województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego. Miejscami temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Letnia pogoda w całym kraju ma się utrzymać aż do czwartku.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje upały na całym terytorium województwa lubuskiego oraz w części Dolnego Śląska. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry mogą pokazać od 13 do 15 stopni.

Wysoka temperatura - często przekraczająca 25 stopni - możliwa także w pozostałej części kraju. Ciepło ma być aż do czwartku. 

Przed nami tydzień z dwoma obliczami września, pogoda wyraźnie podzieli go na dwie części. Pierwsze trzy dni będą bardzo ciepłe, a nawet upalne. Od czwartku nastąpi znaczne ochłodzenie - napisał na Twitterze IMGW.

Pijmy dużo wody

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu oraz stosować kremy z filtrem UV. Instytucja sugeruje również, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

Rządowe Centrum Bezpieczeństw podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.