Gdańsk uruchomił specjalną ankietę adresowaną do mieszkańców i turystów. Można ocenić w niej stan kąpielisk, a także wybrać dodatkową infrastrukturę, która pojawi się na plażach w najbliższym sezonie.

Gdańskie plaże są dobrze oceniane w rankingach. W tym roku cztery z sześciu kąpielisk będą mogły pochwalić się Błękitną Flagą - europejskim wyróżnieniem dla najlepszych strzeżonych plaż. To największa liczba Błękitnych Flag w jednej gminie w Polsce. Mimo to wyposażenie gdańskich kąpielisk wciąż jest skromne.

Urzędnicy chcą teraz dowiedzieć się, czego na plażach najbardziej brakuje mieszkańcom oraz turystom wypoczywającym nad morze. Chcemy, aby uczestnicy ocenili infrastrukturę, która w sezonie letnim na plaży się znajduje, a także ocenili swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie tej brakującej infrastruktury - mówi Katarzyna Drozd-Wiśniewska, z referatu analiz i badań społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Miasto chce na nową infrastrukturę przeznaczyć pół miliona złotych. Kwota obejmuje nie tylko same zakupy, ale także przygotowanie dokumentacji technicznych, jeśli uczestnicy badania postawią na bardziej skomplikowane inwestycje. Zaproponowaliśmy takie elementy, jak place zabaw dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu, boiska do sportów plażowych, ale także przebieralnie, prysznice, toalety - wylicza Drozd-Wiśniewska.

Wybrać będzie można także między innymi przechowalnie na rzeczy czy parkingi dla rowerów. Pierwsze efekty programu rozwoju gdańskich plaż powinny być widoczne już w tym sezonie letnim. Wszystko zależy od tego jak trudny do zrealizowania będzie wybór turystów i Gdańszczan. Badanie potrwa od 3 do 4 tygodni.

Ankietę można wypełnić wchodząc na tę stronę.