Przewodniczący komisji ds. VAT Marcin Horała powiedział PAP, że jeśli do środy do godz. 10 nie będzie usprawiedliwienia nieobecności Donalda Tuska na przesłuchanie, komisja wystąpi z wnioskiem o jego ukaranie. Mecenas Giertych zamieścił dowód nadania przesyłki poleconej adresowanej do Horały.

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała we wtorek poinformował PAP, że środowe posiedzenie komisji odbędzie się zgodnie z planem. Najwyżej je otworzymy i stwierdzimy niestawiennictwo dla celów dalszych kroków związanych z niestawiennictwem świadka chyba - że do jutra, do godz. 10 - coś będzie dostarczone. Jeżeli nie będzie żadnego usprawiedliwienia do jutra do godziny rozpoczęcia przesłuchania, to wystąpimy do sądu z wnioskiem o ukaranie świadka. To jest do 3 tyś zł grzywny - dodał przewodniczący.

We wtorek po południu mec. Roman Giertych zamieścił na Twitterze zdjęcie potwierdzenia nadania przesyłki poleconej z ubiegłego piątku (24 maja - PAP) zaadresowanej do przewodniczącego komisji Marcina Horały. Przewodniczący Komisji ds. VAT stwierdził, że wniosek (którego jak twierdzi nie dostał)o usprawiedliwienie nieobecności PDT ma związek z rezultatem wyborów. (...) Może Pan, Panie Pośle złoży interpelacje w sprawie powolnego działania Poczty Polskiej? - napisał Giertych.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany we wtorek w Brukseli, czy pojawi się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą, powiedział, że w tym tygodniu nie będzie to możliwe. W zeszłym tygodniu mój pełnomocnik poinformował, że jestem dokładnie od jutra na czele delegacji europejskiej w kilku państwach azjatyckich, ale jestem przekonany, że pełnomocnik znajdzie z komisją datę, która będzie możliwa - zaznaczył.

Tusk zwrócił uwagę, że zawsze stawia się na wezwania organów państwa polskiego. W tym tygodniu nie będzie to możliwe, ale na pewno znajdziemy czas, taki, który będzie można uzgodnić - dodał.

Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 - 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 - 2011 i po raz drugi w latach 2011 - 2014.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".