Trwa II wojna światowa. Z dala od frontów wojennych istnieje szpiegowska siatka o nazwie "Stragan". Szpiedzy działają przede wszystkim w Wiedniu. W ich szeregach są zarówno Austriacy, jak i członkowie Armii Krajowej, pochodzący głównie z polskiego Zaolzia. Na tle tych wydarzeń historycznych rozgrywa się fabuła filmu "Bohaterowie ze Steinu". Obraz będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w siedzibie krakowskiego Muzeum Armii Krajowej. Wstęp jest darmowy.

Fabuła obrazu przypomina tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Wielu ze szpiegów na kilka tygodni przed zakończeniem II wojny zostało bowiem brutalnie zamordowanych przez Niemców na terenie więzienia Krems - Stein w Dolnej Austrii.

Dokument wyprodukowali w zeszłym roku Austriacy. Zdjęcia zrealizował natomiast Mieczysław Chudzik, a autorem scenariusza i reżyserem jest Piotr Szalsza. 

Film będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę o 15:00 w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Projekcji towarzyszy wystawa zdjęć. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.


(dp)