Do naszej formacji dołącza Chrześcijański Ruch Samorządowy - poinformował w czwartek wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin. Zaznaczył, że w formacji - w którą przekształci się Polska Razem - istotne będzie odwołanie do katolickiej nauki społecznej oraz nauczania św. Jana Pawła II. Nazwa nowej formacji, jej statut oraz program mają zostać ogłoszone 4 listopada, podczas kongresu Polski Razem.

Jarosław Gowin i Jacek Szczot /Jakub Kamiński /PAP

W ubiegłym tygodniu Gowin poinformował, że obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe środowiska, które podjęły współpracę z Polską Razem; wtedy poinformował o Stowarzyszeniu Republikanie. Zapowiedział także, że jego ugrupowanie będzie współpracowało ze środowiskami wolnościowymi i samorządowymi. W czwartek Gowin ogłosił przyłączenie się Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę podzielić się z państwem informacją, że do naszej partii dołączają środowiska, które zawsze odwoływały się do katolickiej nauki społecznej, zawsze reprezentowały nurt chrześcijańsko-demokratyczny. Jednym z tych środowisk jest Chrześcijański Ruch Samorządowy - oświadczył Gowin.

Wiceprezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego Arkadiusz Urban ocenił, że Zjednoczona Prawica powinna się poszerzać o nowe środowiska. Wychodzimy z założenia, że w obecnej sytuacji, wszystkie ręce na pokład. Nie ma wroga na prawicy - podkreślił.

Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej ChRS Jacek Szczot wskazywał, że ChRS reprezentuje środowisko samorządowe, które chce w samorządzie dokonać zmian "ewolucyjnych", a do tego - jak wskazywał - potrzebne jest posiadanie wpływu na bieżącą politykę. Dzięki panu premierowi, dzięki Polsce Razem taki wpływ mamy nadzieję, że niedługo będziemy mieli - podkreślił.

Ze środowiskiem Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego - powstałego w 2013 r. - związany jest m.in. były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W swojej Deklaracji Programowej organizacja zobowiązała się kierować w życiu publicznym społeczną nauką Ojca Świętego Jana Pawła II.

Gowin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się następna konferencja, podczas której zostanie zaprezentowane kolejne środowisko, które dołączy do nowej formacji. 

(ph)