Ile trzeba zapłacić za wyczarterowanie jachtu na Mazurach, gdzie tanio wynajmiemy kwaterę w górach, jakie są ceny nad morzem? W naszym wakacyjnym poradniku sprawdzamy, jak można zaoszczędzić na wakacjach w Polsce.

Od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych - tyle za dobę trzeba zapłacić za wyczarterowanie jachtu na Mazurach. Jak można zaoszczędzić, organizując rejs? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że teraz ceny są najwyższe, zaczną spadać dopiero po pierwszym tygodniu sierpnia. Organizujący tygodniowy rejs pod koniec wakacji można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. 

Jachtów warto szukać też na stronach z ogłoszeniami lokalnymi. Wynajem od prywatnej osoby może być nawet dwa razy tańszy niż w dużej firmie czarterowej, a w dodatku można się targować.

Nocleg w górach? Unikaj obleganych miejscowości

Od Mazur wolisz góry? Najdrożej jest w najbardziej obleganych miejscowościach. W Karpaczu jedna osoba za dwa tygodnie zapłaci od 2,5 tys. do 7,5 tys. złotych, a w Zakopanem od 1600 do nawet 11 tysięcy złotych! Wystarczy rozejrzeć się nieco dalej od centrum, by było znacznie taniej - radzi Dariusz Galica, który prowadzi internetową bazę noclegów pod Tatrami.

Taniej można kupić nocleg kawałeczek przed Zakopanem, bo takie miejscowości jak Szaflary już teraz zaczęły rywalizować i o turystę się starać. I tam noclegi są dość tanie. A różnice takie, że w hotelu trzeba zapłacić tysiąc, a na kwaterze stówkę - mówi Galica.

A może polskie morze?

Jeśli ktoś chce jeszcze zaplanować wakacje nad polskim morzem - nic łatwiejszego. Ostatnio niezbyt dobra pogoda sprawia, że łatwo o wolne miejsca.

Ile trzeba wydać na taki nadmorski wyjazd? Zależy, czego oczekujemy. Tydzień w Sopocie na kempingu będzie kosztował dwie osoby około 470 złotych. Wliczony jest w to koszt parkowania samochodu. Za 7-dniowy pobyt w jednym z hosteli, także dwie osoby zapłacą 2400 złotych, a w 3-gwiazdkowym hotelu ponad 2700 złotych. Jeśli jednak chodzi o ten ostatni, zarezerwowanie aż tygodnia pobytu może być kłopotem.

Od kilkunastu do kilkudziesięciu procent mniej kosztować będzie pobyt na półwyspie czy środkowym Wybrzeżu.

A co z cenami kwater? Jest to zależne od lokalizacji, standardu, a nawet piętra, na którym położony jest pokój. Ceny są zróżnicowane, można trafić na bardzo dobrą ofertę. Nasz reporter w Sopocie znalazł nawet pokój dla dwóch osób w cenie pola namiotowego - blisko morza, w bardzo wysokim standardzie.

(mal)