12 prób kradzieży „na wnuczka” udaremnili tylko wczoraj policjanci z Gdańska. W jednym przypadku starsza kobieta, która nie powiadomiła policji, straciła pieniądze - ponad 5 tysięcy złotych. Policja nie wyklucza, że za wszystkimi próbami wyłudzeń stoją ci sami sprawcy - dowiedział się reporter RMF FM.

Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, za każdym razem próba wyłudzenia pieniędzy wyglądała tak samo – do starszej osoby dzwonił rzekomy wnuczek, który twierdził, że potrzebuje pieniędzy. Po tym telefonie do tej samej osoby dzwoniła osoba podająca się za policjanta. Mówiła, że wcześniejszy telefon to próba wyłudzenia pieniędzy. Dlatego – jak tłumaczył fałszywy policjant – starsza osoba musi wypłacić pieniądze, by uczestniczyć w prowokacji policyjnej. Jedna z oszukanych osób uwierzyła w słowa „stróża prawa” i straciła ponad 5 tys. złotych.

Policja uważa, że fakt, iż większość prób wyłudzenia pieniędzy zakończyła się fiaskiem, to efekt mówienia o tych oszustwach w mediach. Seniorzy są także przestrzegani przed złodziejami na spotkaniach w gdańskich parafiach.

(mpw)