"Le Monde" zamieszcza długi wywiad pod tytułem „Niemcy pragną silnej Europy” z kończącym sprawowanie urzędu prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Zapewnił on, że "Niemcy są wierni projektowi europejskiemu". Jak zauważył, "słabe Niemcy nie są dobre dla nikogo".

"Le Monde" zamieszcza długi wywiad pod tytułem „Niemcy pragną silnej Europy” z kończącym sprawowanie urzędu prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Zapewnił on, że "Niemcy są wierni projektowi europejskiemu". Jak zauważył, "słabe Niemcy nie są dobre dla nikogo".
Joachim Gauck /PAP/EPA/CLEMENS BILAN /PAP/EPA

Na pytanie, czy "projektowi europejskiemu nie grozi śmierć" 77-letni Gauck, który - jak zaznacza gazeta - był "postacią opozycji demokratycznej w dawnej NRD", odpowiedział: "Wielu twierdzi, że tak jest, niektórzy tego pragną, ale nie są w większości". I zapewnia, że choć w Niemczech wykluwa się ruch dążący do zamknięcia się w narodowych granicach, to "Niemcy są wierni projektowi europejskiemu, co nie powstrzymuje ich, jak i innych Europejczyków, przed krytyczną refleksją nad naturą i przyszłością UE".

Zapytany, czy podziela niepokój, związany z populizmem i sytuacją w Europie, prezydent Niemiec wyjaśnił, że obecnie "więcej jest demokratów, broniących demokracji". "Gdy chodzi o obawy naszych społeczeństw o to, czy będą nadal mogły żyć, jak chcą, i być, czym są, o to, że globalizacja i migracja uderzą w ich tożsamość", to "potężny wódz czy przywódczyni z żelazną pięścią na nic się nie zdadzą". "

Wzywam do używania prostego języka i zwracania się do uczuć - tłumaczy Gauck. Podkreśla, że nie wolno populistom pozostawiać "przywileju mówienia o rzeczach skomplikowanych językiem, który każdy może zrozumieć".

Prezydent Niemiec z naciskiem stwierdził, że jego kraj "nie ma żadnych ambicji, by dominować". Niemcy same mogą niewiele, pragną one i potrzebują silnej Europy. A dla Europy dobrze jest, gdy Niemcy są stabilne gospodarczo i politycznie. Słabe Niemcy nie są dobre dla nikogo - przekonywał

Gauck odrzucił także sugestię, jakoby po Brexicie i wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA "Niemcy stały się tarczą obronną wolnego świata". Odpowiadając na pytanie, "kiedy wreszcie Niemcy zgodzą się przyjąć rolę lidera", wezwał, by pamiętać, że "my, Niemcy, po wojnie spowodowanej przez Niemców i po zbrodniach, dokonanych przez Niemców, mamy słabe ja. Mamy potężne samochody i silne drużyny piłkarskie, ale nie mamy silnego przekonania o naszej wartości".

Po przypomnieniu nazistowskiej przeszłości Niemiec i komunizmu w NRD - "ich obietnic zbawienia i ich zbrodni" - Gauck wyraził przekonanie, że z powodu tych doświadczeń "nie poddamy się pokusie przejścia do społeczeństwa choćby tylko trochę autorytarnego".

(mn)