Nie tylko mróz, ale i fatalny stan powietrza utrzymuje się w Małopolsce. W wielu miastach poziom pyłu zawieszonego przekroczył dopuszczalne normy. Najgorzej oddycha się w centrum Krakowa i w Nowej Hucie. Według prognoz jeszcze gorzej będzie jutro.

W miejscach, gdzie pyłu zawieszonego jest najwięcej, stacje pomiarowe zanotowały aż pięciokrotne przekroczenie norm. Wszystko z powodu pieców, które przy temperaturze poniżej minus 10 stopni grzeją pełną mocą.

Sytuację jeszcze bardziej pogarsza brak wiatru, który mógłby rozwiać zanieczyszczenia. Lekarze przy tym stężeniu pyłu zawieszonego odradzają spacery osobom starszym i rodzicom z małymi dziećmi.

Poza Krakowem i Nowa Hutą, gdzie sytuacja jest bardzo zła, trudno oddycha się dzisiaj także w Nowym Sączu, Skawinie i Tarnowie. Trochę lepiej jest w Olkuszu i Trzebini. Prognozy nie są jednak optymistyczne. Jutro wysoki poziom pyłu ma dosięgnąć wszystkie powiaty w północnej i środkowej części Małopolski. Niewiele lepiej będzie w powiatach południowych. Tam sytuacja lekko poprawi się w poniedziałek.

Alarm także na Śląsku

W ostatnich dniach fatalna sytuacja panowała także na Śląsku. Dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego przekroczone zostały w pięciu miastach. Najgorzej było w Rybniku, gdzie przekroczenie wyniosło ponad 250 procent. Niewiele lepiej było też, m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Gliwicach, Zabrzu i Żywcu.