Katowicka prokuratura okręgowa poprowadzi śledztwo ws. czwartkowego wybuchu gazu w kamienicy w centrum Katowic. Prokuratorzy będą mogli rozpocząć czynności na miejscu katastrofy po zakończeniu akcji ratowniczej.

Do wybuchu doszło ok. godz. 5 rano. Eksplozja zniszczyła trzy kondygnacje budynku u zbiegu ulic Sokolskiej i Chopina w ścisłym centrum Katowic, w zwartej zabudowie. Zawaliła się ściana frontowa, ocalał tylko parter. W budynku zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów.

Nadal są poszukiwane trzy osoby. Wiadomo, że to dziennikarz TVN Dariusz Kmiecik, jego żona - również dziennikarka - Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich dwuletni syn. W akcję zaangażowano ok. 200 strażaków.

Na miejscu pracuje prokurator

Niemal od początku akcji na miejscu pracuje prokurator. Wiadomo już, że postępowanie w tej sprawie prowadzone będzie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Niezwłocznie po zakończeniu akcji ratowniczej przeprowadzone zostaną oględziny miejsca zdarzenia - wskazała rzeczniczka prokuratury prok. Marta Zawada-Dybek.

Przeszukiwanie gruzowiska może potrwać nawet do jutraStrażacy oceniali, że akcja przeszukiwania gruzowiska kamienicy może potrwać przez wiele godzin, nawet do piątku. Według informacji rzecznika śląskiej straży pożarnej Jarosława Wojtasika, w akcję zaangażowano do tego czasu ok. 200 strażaków. Do pomocy ściągnięto jednostki spoza woj. śląskiego, m.in. z Brzegu, Krakowa i Łodzi.

Wojtasik zapowiedział, że w akcji ma być używany ciężki sprzęt i psy wyspecjalizowane w poszukiwaniu ludzi. Wszystko wskazuje na to, że akcja będzie trwała bardzo długo, być może nawet do jutra - powiedział Wojtasik.

Poszukiwani mieszkali na wyższych kondygnacjach budynku


Kierujący akcją strażaków Jeremi Szczygłowski poinformował na konferencji prasowej, że pies ratowniczy nie wykrył obecności ludzi w gruzach. Jak tłumaczył, wiadomo o trzech osobach zameldowanych w zniszczonych mieszkaniach, ale z licznych doświadczeń wynika, że fakt zameldowania wcale nie oznacza, iż te osoby w budynku były. Poszukiwani mieszkali na wyższych kondygnacjach budynku.

Budynek trzeba będzie rozebrać


Strażacy najpierw przygotowywali się do zabezpieczenia ścian grożących zawaleniem. Prace odbywają się cały czas z udziałem inspektora nadzoru budowlanego, który na bieżąco ocenia np. gdzie można bezpiecznie wejść, a gdzie nie - mówił Szczygłowski. Podkreślił również, że straż skontaktowała się z administratorem, który poinformował, że budynek, w tym i instalacja gazowa - była po remoncie.

Zastępca Komendanta Głównego PSP Wiesław Leśniakiewicz ocenił, że docelowo cały budynek trzeba będzie rozebrać. Obiekt jest w połowie zniszczony i określone elementy konstrukcyjne ciągle grożą zawaleniem. Ściany są wypaczone i widać, że dalej się wypaczają. Szkielet jest murowany, ale wszystko było podpierane drewnianymi belkami, które teraz są zawalone - wyjaśniał.

Jak zaznaczył, akcja musi być prowadzona bardzo spokojnie, by nie narażać ratowników i na pewno potrwa kilkanaście godzin. W tym momencie nie da się powiedzieć, na której kondygnacji doszło do wybuchu - podkreślił Leśniakiewicz.  

Są ranni, jedna osoba poważnie


W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów. Część z nich schroniła się w pobliskim kościele. Z rumowiska wyciągnięto kobietę uwięzioną na parterze - poszkodowana trafiła do szpitala.

W następstwie wybuchu jedna osoba została poważnie ranna, trafiła do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Według informacji przekazywanych przez tamtejszych lekarzy, mężczyzna ma oparzone ok. 60 proc. powierzchni ciała oraz podejrzenie oparzeń dróg oddechowych. Jego stan oceniany był jako poważny, stabilny. Kilku innych lokatorów, wśród nich matka z dzieckiem, doznało lżejszych obrażeń. Zostali przewiezieni do katowickich szpitali.

Sztab kryzysowy uruchomił infolinię dla poszkodowanych i ich rodzin; jej numer to: 32 359 95 18.

Będą lokale zastępcze dla mieszkańców kamienicy


Eksplozja zniszczyła trzy kondygnacje budynku, ocalał jedynie parter. To tam znajdowała się kobieta wydobyta w gruzowiska. Nie od razu ratownicy mogli ją uwolnić - najpierw musieli ugasić pożar poddasza. Kiedy ogień udało się opanować, można było wejść do środka i rozpocząć odgruzowywanie.

Rano na miejscu pojawili się prezydent Katowic Piotr Uszok i wojewoda śląski Piotr Litwa.

Rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek zapewnił, że mieszkańcom kamienicy, którzy stracili dach nad głową, miasto w najbliższych zapewni lokale zastępcze. W tej chwili te osoby przebywają w ośrodku Caritas. Jest im udzielana pomoc psychologiczna - powiedział Jarząbek. O tym czy sąsiednie kamienice będą nadawały się do zamieszkania zdecyduje nadzór budowlany.

(mal)