W Bańskiej Niżnej, gdzie w czwartek silna eksplozja zabiła 40-latka, zespół sapersko-minerski zabezpieczył dużą ilość środków chemicznych, które mogły posłużyć do skonstruowania bomby. Na czas załadunku chemikaliów okoliczni mieszkańcy będą ewakuowani.

Zostało zabezpieczonych sporo substancji chemicznych, które mogły służyć do konstrukcji materiałów wybuchowych. Te chemikalia będą przewożone do laboratorium i poddane kolejnym badaniom - powiedziała PAP rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

Transport znacznej ilości chemikaliów zaplanowano w nocy z czwartku na piątek. Ze względów bezpieczeństwa na czas załadunku policja ewakuuje mieszkańców sąsiednich domów.


Do silnej eksplozji w Bańskiej Niżnej koło Nowego Targu doszło nad ranem. O godz. 7.20 na miejsce została wezwana policja. Funkcjonariusze za zabudowaniami odkryli około metrowy lej, powstały od silnej eksplozji i porozrzucane po okolicy szczątki ludzkie, które będą zabezpieczone do badań DNA. Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają, co było przyczyną wybuchu i jakie były okoliczności całego zdarzenia.

Mieszkańcy wspominają, że wybuch był bardzo silny. Obrazki z tej pospadały ze ściany. To sobie wyobraźcie. Straszne - mówiła jedna z mieszkanek w rozmowie z RMF FM. Ja mówię do córki, że wojna chyba - dodaje druga.

Jeden z mieszkańców mówi, że 40-latek w przeszłości pracował z materiałami wybuchowymi. Ze trzy roki temu co mu rękę urwał? On był jakimś pirotechnikiem - mówi. Ja nie wiem co tam zrobił, ale lej jest podobno na dwa metry - mówi inny.

(nm)