"Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku". To hasło kolejnej już edycji Dnia Otwartego Notariatu, który w sobotę potrwa do godziny 16. Niemal 200 notariuszy w 19 miastach Polski udziela informacji prawnych. Poniżej publikujemy listę miejsc, gdzie można uzyskać poradę.

Dbałość o bezpieczeństwo majątku to sprawa niezwykle istotna dla każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy myślimy o kupnie lub sprzedaży nieruchomości, przekazaniu majątku najbliższym, czy też rozważamy sporządzenie testamentu - podkreślają notariusze.

Co zrobić, aby nasze wybory były bezpieczne i w pełni odpowiadały naszym potrzebom oraz oczekiwaniom? Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porady specjalisty - notariusza, który wyjaśni konsekwencje wszystkich możliwych rozwiązań prawnych.

Gdzie szukać porady?

Do godziny 16 w sobotę 24 listopada, zainteresowane osoby, mogą uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla nich obszarach prawa. Zgromadzeni w 19 miastach w Polsce notariusze wyjaśnią, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku, na przykład przy zawieraniu umowy darowizny, umowy dożywocia lub zmiany, jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Nie są to jednak jedyne pytania, na które rejenci udzielą odpowiedzi. Tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest możliwość porozmawiania o wszystkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach notariuszy.

Jakie porady będzie można uzyskać? Opowiada Joanna Greguła notariusz z Krakowa

Notariusze wskażą także na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając czas i pieniądze. Z obserwacji notariuszy i ich codziennej praktyki jasno wynika, że osobom dokonującym czynności prawnych nierzadko brakuje podstawowej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby w pełni świadomie podejmować decyzje dotyczące ich majątków. Nadrzędnym celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii - wyjaśnia notariusz Lech Borzemski, ogólnopolski koordynator Dnia Otwartego Notariatu.

Dzień Otwarty Notariatu 2018: 24 listopada, w godzinach 10:00-16:00. Lokalizacje dyżurów:

BiałystokNOT, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
BydgoszczZespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Palc Wolności 9
GdańskUrząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala nr 107
Jelenia GóraCentrum Handlowe NOWY RYNEK, ul. Podwale 25 (sala 1005 OFFICE ZONE – poziom 1)
KatowiceObiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, I piętro
KrakówHotel Pałac Bonerowski, ul. Św. Jana 1
LegnicaGaleria "Piastów", ul. Najświętszej Marii Panny 9
LublinWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4
 ŁódźIzba Notarialna w Łodzi, ul. Narutowicza 119A
MielecSamorządowe Centrum Kultury, al. Niepodległości 7
OlsztynNOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
OpoleMiejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, ul. Minorytów 4
Piotrków TrybunalskiMiejska Biblioteka Publiczna im. A. Próchnika, ul. Jerozolimska 29
PoznańWielkopolska Izba Rzemieślnicza, Aleja Niepodległości 2
SzczecinHotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
ToruńCentrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Wały gen. Sikorskiego 13
WarszawaHotel Gromada, Plac Powstańców Warszawy 2
WrocławBudynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
ZamośćUrząd Miasta Zamościa, ul. Rynek Wielki 13

Organizowany od 2010 roku Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób.

Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym udzielane każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego zagadnienia. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Informacje nt. tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu znajdziecie również na stronie internetowej akcji.

(bs+ug)