22 miasta, nie tylko w Polsce, obejmie tegoroczna, siódma już edycja Dnia Otwartego Notariatu. To organizowana przez samorząd notarialny społeczna akcja edukacyjna - podczas specjalnych dyżurów w ostatnią sobotę listopada notariusze udzielają darmowych porad. W tym roku Dzień Otwarty odbywa się pod hasłem: "Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym". Co jednak istotne, testamenty oraz zasady i mechanizmy dziedziczenia będą tematem przewodnim, ale w trakcie dyżurów notariusze udzielą porad we wszystkich sprawach, jakie można załatwić w kancelarii notarialnej. A po porady zapraszają już w najbliższą sobotę 26 listopada - w artykule znajdziecie pełną listę miejsc, w których odbywać się będą dyżury!

Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest od 2010 roku przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi. W tej edycji zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z notariuszami we wskazanych miejscach w 21 miastach Polski, gdzie w godzinach 10:00-16:00 rejenci będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych. Co roku staramy się rozszerzać zasięg DON w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W tej edycji po raz pierwszy wychodzimy z naszą akcją poza granice Polski - Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie - podkreśla ogólnopolski koordynator projektu, notariusz Maciej Chojnacki.

"Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym" - i nie tylko!

Organizatorzy akcji przyjęli założenie, by hasło przewodnie każdej edycji dotyczyło jednego, konkretnego tematu. W roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 - bezpieczeństwo majątku rodziny, rok później - nieruchomości i księgi wieczyste, w 2013 - przekazanie majątku w rodzinie. W 2014 roku tematem przewodnim Dnia Otwartego była bezpieczna jesień życia, a w ubiegłym - dziedziczenie. W tym roku będzie to testament notarialny.

Testament - czyli dokument zabezpieczający wolę spadkodawcy co do rozporządzenia jego majątkiem po jego śmierci. Warto podkreślić, że nie jest to dokument ostateczny i nieodwracalny - spadkodawca może w dowolnym momencie zmienić swoją wolę lub po prostu testament odwołać.

Testamenty notarialne i własnoręczne wywołują identyczne skutki prawne. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach - np. o tym, że aby testament własnoręczny był ważny, należy napisać go w całości własnoręcznie, podpisać i opatrzyć datą. Ponadto, by wola spadkodawcy mogła być zrealizowana, nie może stać w sprzeczności z zasadami Kodeksu cywilnego - dlatego warto zasięgnąć porady notariusza, który nie tylko zagwarantuje poprawność testamentu pod względem prawnym, ale także wytłumaczy wszelkie zawiłości i zaproponuje zapisy, które pozwolą w pełni zrealizować wolę spadkodawcy.

Sporządzenie testamentu notarialnego to koszt 50 zł + VAT. Na prośbę spadkodawcy dokument może zostać zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT), utworzonym i prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną - rejestracja dla spadkodawcy jest bezpłatna, a przyszłym spadkobiercom umożliwia szybkie odszukanie testamen­tu po śmierci testatora - zaznacza notariusz Maciej Chojnacki.

W czasie sobotnich dyżurów notariusze wyjaśnią także zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w ubiegłym roku. Dotyczą one spadków z elementem transgranicznym i wprowadzenia jako zasady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.

Pamiętajcie jednak, że niezależnie od tematu przewodniego tej edycji notariusze odpowiedzą w trakcie dyżurów na pytania dotyczące wszelkich spraw, jakie leżą w ich kompetencjach. W czasie poprzednich edycji Dnia Otwartego dyżurujący najczęściej pytani byli o zagadnienia związane z darowiznami, testamentami, umowami o dożywocie i umowami renty.

Dzień Otwarty Notariatu cieszy się co roku wielkim zainteresowaniem - w czasie każdej z dotychczasowych edycji na zorganizowane w kilkudziesięciu miastach Polski spotkania z notariuszami przychodziło nawet kilka tysięcy ludzi!

Gdzie możecie spotkać się z notariuszem w trakcie tegorocznej, siódmej już edycji Dnia Otwartego Notariatu? Pełną listę lokalizacji znajdziecie w tabeli poniżej.

Jak w poprzednich latach mamy również specjalną propozycję dla słuchaczy RMF FM: w poniedziałek 28 listopada notariusze odpowiedzą na Wasze pytania podczas dyżurów telefonicznych! Szczegółowe informacje - m.in. listę numerów telefonów - znajdziecie TUTAJ!

Dzień Otwarty Notariatu 2016: 26 listopada, w godzinach 10:00-16:00. Lokalizacje dyżurów:

BiałystokBudynek NOT, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Bielsko-BiałaKsiążnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17A
ChełmUrząd Miasta Chełm, ul. Lubelska 65
CzęstochowaMuzeum Częstochowskie/Ratusz, al. Najświętszej Marii Panny 47
GliwiceSąd Rejonowy, ul. Powstańców Warszawy 23
Gorzów WielkopolskiWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kosynierów Gdyńskich
JasłoUrząd Miasta Jasła, ul. Rynek 12
Jelenia GóraKsiążnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
KatowiceBudynek Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18
KoszalinKlub Przylesie Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Szenwalda 2
KrakówMiędzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
KrosnoUrząd Miasta Krosna, ul. Staszica 2
LegnicaGaleria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9
ŁódźCentrum Konferencyjno-Szkoleniowe Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18
OlsztynBudynek NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
PoznańWielkopolska Izba Rzemieślnicza, Aleja Niepodległości 2
PuławyUrząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5
RadomBiuro Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miasta Radomia, ul. Jana Kilińskiego 30
SzczecinHotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
WarszawaKrajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4
WrocławBudynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
BerlinAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Lassenstr. 19-21

Aktualne informacje nt. tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu znajdziecie również na stronie internetowej akcji: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

(e)